AVRUPAGÜNCEL

Tsarovska: Parlamento sosyal reform yasasını çıkardı, artırılmış sosyal yardımın ödenmesi önümüzdeki ay başlıyor


Milletvekilleri mecliste dün yeni sosyal reformu oyladı. Maddi yardımın önümüzdeki aydan itibaren % 300 artması bekleniyor. Sosyal koruma, çocuk koruma ve yaşlıların sosyal güvenliğine ilişkin üç paket kanun ile mevcut sosyal koruma sisteminin tam bir dönüşümünü gerçekleştiriyoruz ve her sağlıklı ve ilerici toplumun temeli olan sosyal adaleti sunuyoruz.

Reformla birlikte, her sosyal güvenliği riskte olan bireylere ve ailelere, istihdamlarından yani sosyal riskten çıkacakları zamana kadar ekiplerin onlarla yakından ilgilenmelerini ve çalışmalarını, sunuyoruz.
Sosyal Koruma Kanunu, engelli kişilerin hakları üyüleştiriliyor ve daha iyi koşullar sağlamaktadır. Engelliler için iki set hizmet sunuyoruz: Kişisel Yardım ve Evde Bakım Hizmeti. Ek olarak, engelli olma hakkı, entelektüel engelli kişilere verilirken, engelli bir çocuğu evde ilgilenen bir ebeveyn için yarı zamanlı maaşın tazminat ödeneği, ortalama net maaşın% 50’sine kadar yükseltilir.
Engelli bireylerin biyolojik ailelerinin ömrünü daha da kolaylaştırmak için özel ödenek alma hakkının miktarını % 15 olarak artırıyoruz. Diğer aile üyelerinin dinlenme, kişisel ve profesyonel ihtiyaçları için bağımlı aile üyelerine kısa süreli bakım sağlayacak bir evde bakım hizmeti de geliştirilmektedir.