SİYASET

TMBH Kurultay’ını Toplayamıyor

Erdoğan Saraç başkanlığında Kuzey Makedonya’da kurulan 3. Türk partisi Türk Milli Birlik Hareketi Kurultay’ını toplayamıyor.

Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) 3. Kurultayını 22 Mart 2015’te topladı. 4 yılda 1 kez kurultayın yapılması gerekirken TMBH 5 yıldır kurultayını toplayamıyor.

Son dönemde, milletvekili adayları belirlendikten sonra Vmro-Dpmne’den milletvekili adayları Furkan Çako ve Tahsin İbraim’in TMBH’ye geçmesinden sonra partide yeni lider arayışına geçildiği kamuoyunda konuşulmakta.

Geçmişte Tahsin İbraim THP ve TDP üyeliği yapmış, Furkan Çako ise ülkeden kaçan Nikola Gruevski döneminde TDP kadrosu olarak Gruevski hükümetinde bakanlık yapmıştı. TDP’de kongre öncesi yaşanılan gelişmelerden dolayı Çako TDP’den ihraç edilmişti. Çako’nun bakanlık yaptığı dönemde her fırsatta Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun ismini kullandığı, Çavuşoğlu’nun yanında olduğu ve kendisine destek verdiğini ve partinin başına geçeceği kulislerde konuşuluyordu. O süreçte TDP Başkanı Kenan Hasipi, Çako’yu bir tehlike olarak görmüş ve partisinden ihraç etmiş, bakanlık postundan indirtmişti.

TDP’nin başına geçemeyen Furkan Çako acaba TMBH’nin başına geçebilecek mi?

Kulislerde Saraç sonrası için Tahsin İbraim’in de ismi geçmekte. Son günlerde Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi ve  TİKA koordinatörü ile erzak dağıtımı yapan Tahsin İbraim’in seçimlerden hemen sonra partinin başına geçeceği konuşuluyor. Her iki isim de Türkiye’den AK Parti’nin desteğini aldığı iddia edilmekte.

Parti içinden edindiğimiz bilgilere göre yıl sonuna doğru partinin kurultayını toplayacağı ve Erdoğan Saraç’ın siyaseti brakacağı bilgisini aldık. Erdoğan Saraç partinin başına oğlu Veysel Saraç’ı da getirmesi ihtimallerden biri.