GÜNCEL

TİKA Ceviz Fidanları Dağıttı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Makedonya’nın kuzeybatısında bulunan Merkez Jupa Belediyesindeki ailelere ceviz fidanları dağıtıldı.

Ceviz yetiştiriciliğinin geliştirilmesi projesi kapsamında Merkez Jupa Belediyesini ziyaret eden TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden, beraberindeki heyetle Belediye Başkanı Ariyan İbrahim ile görüştü.

Görüşmenin ardından çiftçilere, ceviz fidanları dağıtıldı.

TİKA Üsküp Koordinatörü Ayden, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, TİKA olarak 2005 yılından bu yana Makedonya’da 850’nin üzerinde proje gerçekleştirdiklerini söyledi.

Sağlıktan eğitime, kültürden restorasyona kadar çeşitli alanlarda projeleri hayata geçirdiklerini dile getiren Ayden, Makedonya’nın ekonomik kalkınmasına katkı sağlamak için tarım projeleri de yaptıklarını kaydetti.

Ayden, “Chandler” türü ceviz fidanları dağıttıklarını belirterek projenin, Batı Makedonya’daki göçün azaltılması, soydaşların bu topraklarda hayatlarını sürdürebilmesi ve iktisadi kalkınmalarına katkı sunmayı hedeflediğini anlattı.

Debre, Mavrova, Rostuşe ve Merkez Jupa’da yaşayan 60 haneye 20’şer ceviz fidanı dağıtılacağını söyleyen Ayden, Doğu Makedonya’da da 20 aileye bin fidan dağıtacaklarını ifade etti.

Ayden, projenin sürdürülebilirliği noktasında Türkiye’den uzman heyetlerle ailelere yardımlarını da sunacaklarını belirtti.

Kaynak: AA