SİYASET

TDP’den Sonra BESA Hareketi Hükümet Ortağı Oluyor

Başbakan Zoran Zaev’in meclis çoğunluğunu artıracak çalışmalar içinde bulunduklarını ifade ederken, önümüzdeki hafta içinde koalisyonun genişleyeceğini kamuoyuna duyurdu. Daha önceden Türk Demokratik Partisi ile anlaştıklarını ve görüşmelerin son aşamaya geldiği kamuoyunda konuşulurken bugüne kadar TDP 1 müdür ile hükümet ortağı oldu. 9 Ocak 2018 tarihinde TDP’den Sead Sadikoski Devlet Yerel Yönetimler Müfettişliği Müdürü oldu.

TDP haricinde koalisyona girebilecek en önemli siyasi parti BESA. Zoran Zaev dün basına yapmış olduğu açıklamada BESA ile görüşmelerde öncülük verileceği ancak BESA’da yaşanılan kavga ve bölünmelerden sonra BESA’dan hangi milletvekillerin hükümet ortağı olacağı konusunda bilgi verilmedi. Önümüzdeki hafta tüm Arnavut partileri dahil Vmro-Dpmne haricinde tüm muhalefet partileri ile hükümete girme konusunun görüşüleceğini ifade eden Başbakan Zaev, görüşmelerin Salı günü tamamlanacağını ümit ettiğini söyledi.

Kamuoyunda BESA’nin hükümet ortağı olma konusu kesin gözüyle bakılırken, Arnavut Demokratik Partisi’nin de hükümete girme olasılığı olduğu düşüncesi hakim.