GÜNCEL

TDP: “Talep ve Beklentilerimiz Karşılanmazsa Hükümeti Sorgularız”

Türk Demokratik Partisi’nin (TDP) dün Merkez Meclis Toplantısı düzenlendi. Parti merkezinde düzenlenen toplantının ardından yazılı açıklama yapıldı. TDP’nin konu ile ilgili açıklaması şu şekilde:

“BASIN BİLDİRİSİ

Türk Demokratik Partisi bugün,  gerçekleştirdiği Merkez Meclis toplantısında siyasi arenada gündemdeki yerini koruyan ülkemizdeki son gelişmeleri ve soydaşımızı ilgilendiren önemli noktaları görüştü.

Toplantı gündemi çerçevesinde partimizin 2021 yılı Faaliyet ve Mali raporları, TDP Gençlik Kolları 6. Olağan Kurultay hazırlıkları, nüfus sayımı sonuçları, yerel  çaptaki teşkilatlarımızın faliyetleri  ve ülkemizdeki son siyasi gelişmeler ele alındı.

TDP  Genel Başkanı  ve partimizin üst düzey yöneticilerinin  faliyet raporları ve mali rapor merkez meclis kurulu tarafından oy birliğiyle kabul edildi. TDP Gençlik Kolları 6. Olağan kurultayı 28-29.05.2022 tarihlerinde Strugada gerçekleşmesi ve bu doğrultuda yapılan hazırlıkların tamamlanmasına yönelik karar verildi.

Nüfus sayımı ile ilgili Milli Sayım Kordinasyon Kurulunun sayım sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte yapmış olduğu itiraz ve sayım sonuçlarını tanımama faliyetleri ve hukuki girişimlerini desteklediğimizi bir kez daha dile getirmek isteriz.

Makedonya Türklerinin en köklü siyasi oluşumu olan partimiz, soydaşımızın yaşadığı her bölgede seslerinin daha gür ve daha etkin, dolayısıyla merkezi ve yerel çapta daha fazla söz sahibi olabilmesi adına teşkilatlanma seviyemizi daha üst seviyelere çıkarma faliyetlerimiz, önümüzdeki  dönemde daha etkin bir şekilde devam edecektir.

Ülkemizdeki son siyasi gelişmeler doğrultusunda, hükümet ortağı olduğumuz koalisyonun yapmış olduğu çalışmalar değerlendirildi. Makedonya Türk halkının hassas olduğu konular üzerine partimizin tutumu açık ve net bir şekilde ifade edildi. Yer aldığımız koalisyon hükümetinin önümüzdeki dönemde çözmesi gereken konulara yoğunlaşmamız gerekliliğin altı çizildi.

Kuzey Makedonya Cumhuriyetinin en büyük üçüncü  halkı olarak, Makedonya Türklerini, ülkemizin geleceğini yakından ilgilendiren konularda ve kararlarda söz sahibi olmaması asla kabul edilemez. Seçim öncesi yapmış olduğumuz koalisyon anlaşması ve desteklemiş olduğumuz yasa tasarıları ve hükümetin politikaları karşılığında halkımızın çözülmesi gereken sorunları  mevcuttur. Bu bağlamda hükümetin bu sorunları bir kez daha gözden geçirmesi ve acilen çözüme kavuşturması kaçınılmazdır.

TDP olarak sorunların çözüme kavuşturulması doğrultusunda atılması gereken adımları en ince detayına kadar ilgili makamlara bir çok defa iletmiş bulunmaktayız. Talep ve beklentilerimizin kısa süre içerisinde çözülmemesi durumunda parti organlarımız mevcut hükümetin yönetim politikalarını sorgulamak zorunda kalacaktır.

Saygılarımızla”