AVRUPA

Tatil Beldelerindeki Perankendeciler Pazar Günleri Çalışabilecek Mi?

Bu yılın başında yürürlüğe giren Ticaret Kanununa göre, çalışanların haklarını koruma ve geliştirme amacı ile pazar ve tatil günleri iş yerlerine çalışmama zorunluluğu getirilmişti. Bu günlerde ülke genelinde sadece hizmet sektörü çalışabilmekteydi. Özellikle ülkenin turistik bölgelerindeki iş yerleri buna tepki vermiş ve özel bir statüye ihtiyaçları olduğunu gerek yaptıkları açıklama ve protestolar ile duyurmaya çalışmışlardı.

Bunun üzerine Ekonomi Bakanlığı, turistik yerlerdeki tüm perakendecilerin Pazar ve tatil günlerinde çalışabilmelerini öngören Ticaret Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin teklifi Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Parlamentosu’na sundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada yasa değişiklik teklifinin Meclisteki milletvekillerin görüş ve onayına sunulduğu bildirilmekte.

Açıklamanın devamında: ”Bu değişiklikler, Turizm Kanununun öngördüğü tüm turistik yerler, yıl boyunca tatil günleri ve resmi tatiller için belirlenen günlerde perakende ticaretin faaliyet gösterebileceği dükkan ve mağazalar için bir fırsat sunmaktadır.” deniliyor.

Ayrıca bu günlerde çalışacak olan işyerlerinin, çalışanlarına günlük ücretlerinin iki misli ödeme yapmaları gerekecek.