GÜNCEL

Tarımcılar Ödenmeyen Sübvansyonlar İçin Protestolar Düzenlediler

Makedonya’da 11 Aralık Erken Parlamento seçimleri sonrasında hükümetin kurulamaması, devlet ve kurumlarının işleyişinde sorunları beraberinde getiriyor. Hükümet kurulamaması sebebiyle her geçen gün yeni bir sorun günyüzüne çıkıyor.

Uzun zamandır gündeme gelen tarımcılara ödenmesi gereken sübvansyonların (devlet teşviklerinin) hala ödenmemesi, acil olarak maddi kaynağa ihtiyaç duyan tarımcıları çağresiz ve madur durumda bırakıyor. Hükümet kanadından birkaç kez ödemelerin yapılacağı duyurulmuş fakat bu durum gerçekleşmemiştir.

Ülke genelindeki tarımcılar olaya tepki koyma ve konunun gündeme gelmesi amacı ile protesto gösterileri düzenlediler. Dün Ustrumca, Koçana ve Manastır şehirlerinde tarımcıların düzenlediği protestolarda konuşan tarımcılar, yapılan bu protestoları sadece küçük bir uyarı olarak görülmesi gerektiğini, sektördeki maduriyetin son derece büyük olduğunu ve durumun böyle devam etmesi halinde ülke genelinde büyük protestolar düzenleyeceklerini belirttiler.

Protestolara katılan tarımcılar sübvansyonların ödenmesi konusunda sürekli oyalandıklarından şikayet ediyor, ayrıca Tarım Bakanlığı yetkililerinin kamuoyu aracılığı ile yanlış bilgi verdiklerini savunuyorlar.