EĞİTİM

SONK’un Üyelerinden Yılda Aldığı Yaklaşık 700.000 Euro Nereye Gidiyor?

Eğitimdeki grev nedeni ile bu dönem kamuoyunda adı sıkça duyulan ülkemizdeki en eski ve en büyük eğitim sendikası olan Bağımsız Eğitim, Bilim ve Kültür Sendikası (SONK) tartışılmaya devem ediyor. Ülkedeki en büyük ve en fazla üyeye sahip sendikaların başında gelen SONK’un 28 bin üyesi olduğu belirtiliyor.

Sendika başkanı Yakim Nedelkov geçen yılın eylül ayında SONK üyelerine yazdığı mektupta örgütün yaklaşık 28.000 üyesi olduğunu söylüyor. 28 bin üyenin maaşından sendikaya her ay %0,4 ücret ödenmekte. SONK’un internet sitesinde üyelik ücretlerinin ”Sendika Fonu” için kulalnıldığı, bu fonun amacının sosyal zorluk ve sorunları olan üyelere finansal destek vermek olduğu bildiriliyor.

İlk ve orta öğretimdeki öğretmenlerin ortalama maaşının 25.000 denar civarında olduğunu gösteren resmi veriler ele alındığında, maaşın %0,4’ü, 120 denar veya neredeyse iki avro’ya yakın olduğu anlaşılıyor.

28.000 üyenin her ay SONK hesabına 2 avro ödemesi, ayda yaklaşık 56.000 avro tutara denk geliyor. Bu da yıllık olarak SONK’un hesabında 670.000 avro’nun üzerinde bir miktar ödendiğini gösteriyor.

Böyle bir bütçe ülkedeki Merkez Jupa, Lipkovo, Çaşka Belediyelerinin bütçesi ile yarışır durumda.

Konu ile ilgili SONK’tan yapılan açıklamada üyelerden alınan ücretlerin başta ”Sendika Fonu” için kullanıldığı bildiriliyor. Ayrıca günlük giderler, çalışan maaşları ve vergilerin de ödendiği bildirilmekte. Fakat o durumda bile, her yıl nereye harcandığı belli olmayan ciddi bir tutarın olduğu söyleniyor.

Kuzey Makedonya’daki sendikalar hala ”Dernekler ve vakıflar” yasasına göre çalışma yürütüyorlar ve bu nedenle mali durumlarını kamuoyuna bildirmekle yükümlü değiller. Şimdi eğitimdeki genel grevde olan SONK üyelerinin, grev süresince toplu sözleşmeye göre maaşlarında yapılacak kısıtlamaların ”Sendika Fonu” tarafından karşılanıp, karşılanmayacağı merak konusu.