GÜNCEL

Sofya’da Kuzey Makedonya-Bulgaristan Hükümetler Arası Avrupa İşleri Grup Görüşmesi

Kuzey Makedonya ve Bulgaristan hükümetlerinin ikili işbirliğinin arttırılması konusunda kurulan hükümetler arası işbirliği çalışma grupları çalışmalarını sürdürüyor. Avrupa işbirliği, yeşil dönüşüm, dijtal değişim ve hukukun üstünlüğü konularındaki çalışma grubu bugün Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da görüşme gerçekleştirecek.

Hükümetler arası çalışma grubu toplantısına Kuzey Makedonya heyeti olarak Avrupa İşlerinde sorumlu Başbakan Yardımcısı Boyan Mariçiç, Yolsuzlukla Mücadele ve İyi Yönetim Politikalarından sorumlu Başbakan Yardımcısı Slavitsa Gırkovska, Çevre ve Alan Planlama Bakanı Naser Nuredini, Kamu Yönetimi ve Enformasyon Bakanı Admırın Aliti ve Makedonya Postaları müdürü Yani Makraduli katılacaklar.

Bu çalışma grubunun geçtiğimiz toplantılarında Avrupa Birliği üyelik süreci ve bu bağlamdaki tecrübe paylaşımı başta olmak üzere iki ülke vatandaşlarının refahının düzeltilmesi amacı ile birçok konuyu masaya yatırdığı bildiriliyor.

Soyfa’daki toplantıda iki ülke Postahaneleri arasında işbirliği anlaşması, Çevre ve alan planlaması ile ekoloji ve suların korunması konusunda ikili anlaşmaların imzalanması öngörülmekte.