SİYASET

Seçim Sisteminde Değişiklik Yapılmayacak

DOM Milletvekili Lilyana Popovska’nın inisiyatifi ile Kuzey Makedonya’da yeni bir seçim sistemine geçilmesi daha doğrusu mevcut 6 seçim bölgesi yerine 1 seçim bölgesinin olması gündeme gelirken, inisiyatife toplamda 15 milletvekili destek verdi. Başbakan ve Adalet Bakanı ile yapılan görüşmeler sonrasında Sosyal Demokratlar Birliği’nin bir seçim bölgesine destek vereceği ifade edildi.

Ancak Vmro-Dpmne ve Arnavutların Demokratik Bütünleşme Birliği erken genel seçime yeni bir seçim modeline izin vermeyeceklerini ifade ederken, seçimlerin eski model ile düzenleneceklerini belirttiler.

Kuzey Makedonya’nın tek seçim bölge olması için başlatılan inisiyatif diğer büyük partilerden destek alamayınca seçim modelinin değişme  inisiyatifi başka bir bahara kaldı.

Vmro-Dpmne’den Yanuşev’in basın açıklamasında erken genel seçime aylar kala seçim sisteminin değiştirilmesinin mümkün olmayacağını ifade etti.

Öte yandan OSCE/ODİHR tarafından yayınlanan raporlarda seçimlerden 6 ay önce seçim sisteminde değişikliğin yapılmaması gerektiği konusunda tavsiyede bulunmuştu.

12 Nisan 2020’de yapılacak olan erken genel seçimler mevcut seçim modeliyle yapılacaktır.