SEÇİM İÇİN ANLAŞMA SAĞLANDI

Siyasi krizden çikış için masaya oturan ülkedeki dört en büyük siyasi parti lideri, erken parlamento seçimleri için anlaşma sağladılar. Uzun ve yoğun görüşmelerin ardından akşam saatlerinde varılan anlaşmaya göre 11 Aralık 2016 tarihinde erken parlamento seçimi düzenlenecek. Ülkeyi seçime götürecek ”şeçim hükümet” ise 2 Eylül tarihinde göreve başlayacak. Liderlerin uzlaşma sağladığı diğer bir konu da devlet radyo televizyonu MRTV’nın Genel Yayın Yönetmeni konusunda olurken, 2 Eylül tarihinden seçimlerin sonuna kadar bu göreve Santa Argirova getirilecek. Seçim döneminde medya kuruluşlarının yayınlarını gözetleyecek olan komisyonun en tartışmalı ve kritik 5.ci üyesi ise Gostivar kökenli eski Arnavut gazeteci ve profesör Lulzim Hazimi oldu.
Dört liderin anlaşmayı imzalamasından sonra ara bulucu görevini yürüten ABD Üsküp Büyükelçisi Jess Baily yaptığı açıklamada ”Varılan anlaşma ülkenin iyiliği için siyasi bir çabanın olduğunu gösteriyor. ABD ve AB bu süreçe katkı sağladıkları için memnun. Önümüzdeki gün ve aylarda vatandaşların hür bir şekilde seçime gitmeleri içim elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz.” derken bir gazetecinin 11 Aralık olarak belirlenen seçim tarihinin bir öncekiler gibi yine ertelenip ertelenmeyeceğine dair düşüncesini sorarken, Baily ”seçimlerin düzenlenip düzenlenmeyeceğine partiler karar veriyor, ama benim görüşüm bugün imzalanan anlaşmaya göre seçimlerin 11 Aralık tarihinde düzenleneceğidir” dedi.
İktidar Vmro-Dpmne lideri ve eski Başbakan Nikola Gruevski yaptığı açıklamada ”bu süreç içerisinde sonuç almak için birçok adım attık ve seçim tarihini belirledik. Seçimlerde halk Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’ni cezalandıracaktır” dedi.
Muhalefet lideri ve Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği Genel Başkanı Zoran Zaev anlaşmanın imzalanmasının ardından gazetecilerin karşısına geçerken ”Bugün Nikola Gruevski ve rejimi tarihe karışıyor ve Makedonya geleceğe adıma atıyor. Artık seçim hileleri ve zorbalık dönemine son verirken bununla birlikte Nikola Gruevskinin rejimine de son veriyoruz. 11 Aralık’ta yoksulluğu, yolsuzluğu, suçluları, etnik ayrışma ve kini yeneceğiz. Önceden tertiplenmiş hukuki kararları, kumpasları, kamu kurum ve kuruluşlarının partileşmesini ve mafya’yı malup edeceğiz” dedi.
dogob