SİYASET

Salih Murat Anayasa Mahkemesi Başkanı Seçildi

Yedi yıldır Kuzey Makedonya Cumuriyeti Anayasa Mahkemesi Üyesi görevini icra etmekte olan Salih Murat, 6 evet, 2 ret ve 1 çekimser oyla bugün Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçildi.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi üyesi Salih Murat, bugün yapılan seçim sonucu tek rakibine karşı aldığı 6 evet, 2 ret ve 1 çekimser oy ile oy çokluğuyla Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçildi.

Timebalkan’a özel açıklamalarda üstlendiği yeni görevin büyük bir vebal, sorumluluk ve şeref olduğunu ifade eden Murat, “Yıllarca Kuzey Makedonya-Türkiye ilişkilerinin daha iyi bir seviyeye gelmesi noktasında mücadele eden bir aydınım. Seçilmiş olmam Kuzey Makedonya’da hukukun üstünlüğünü ve sayısal olarak azınlıkta olan toplulukların hukuken daha üst seviyelere gelebileceğinin bir göstergesidir.” ifadelerini kullandı.

“Bunu Kuzey Makedonya-Türkiye ilişkilerine armağan etmek isterim”

Murat, söz konusu seçim ile Kuzey Makedonya’nın dünyaya demokrasi dersi verdiğini belirterek, “Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçilmem Makedonya’da hukukun üstünlüğünü daha ileri bir seviyeye taşımamızı sağlayacaktır. Ayrıca insan hak ve hürriyetlerini Avrupa standartlarına göre uygulayacağız.” vurgusunda bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Makedonya ilişkilerine özel olarak değinen Salih Murat, “Bunu Kuzey Makedonya-Türkiye ilişkilerine armağan etmek isterim. Ana devletimizin bu son süreçte yükünü bir leblebi tanesi kadar hafifletebilirsek büyük bir mutluluk duyarım. ‘’ dedi.

Salih Murat 2012 yılından itibaren Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Üyesi görevini icra etmekteydi.