GÜNCEL

Sağlık Bakanı Seçimler İçin Sağlık Protokolünü Tanıttı

Sağlık Bakanı Venko Filipçe bugün düzenlediği basın toplantısında koronavirüsün sakinleşmesine rağmen tamamen yok olmayacağını belirterek, “Vaka sayıları önemli ölçüde azaldı, salgın sakinleşme sürecinde. Tüm bu faktörler önemli derecede iyileşti. Virüsün uzun bir zaman diliminde daha sadece bizde değil tüm dünyada da yok olmayacağının farkında olmalıyız. Önümüzde virüsle beraber yaşamayı öğrenmemiz gereken bir süreç var.” şeklinde konuştu.

Yaz sezonu için Yunanistan Sağlık Bakanı ile görüşeceğini kaydeden Filipçe, Yunanistan’ın 1 Haziran’da sınırlarını açacağını hatırlatarak “Yunanistan’ın sınırları açmasıyla, Makedonya  Yunanistan’a giden turistler tarafından kuzey-güney koridorundan yüklenecek.” ifadelerini kullandı.

Seçim kampanyası ve seçim günü ile ilgili Bulaşıcı Hastalık Komisyonu koordinasyonunda sağlık protokolü hazırlandığını ifade eden Filipçe, “Cumhurbaşkanı Pendarovski himayelerinde düzenlenen liderler zirvesinde tüm siyasi parti liderleri vatandaşların sağlığı hakkında konuştu. Bu yüzden bu protokolü tüm siyasi partilerin destekleyeceğini umut ediyorum.” dedi.

Protokolün seçim kampanyasının gerçekleştirilme şeklini, mitinglerin düzenlenmesini ve seçim günü süreci için tedbirler getirdiğini kaydeden Filipçe, “Protokol 4 bölümden oluşuyor ve Başbakan Oliver Spasovski ile Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski’ye teslim edilecek.” dedi.

Siyasi partilerin tüm faaliyetlerinde sosyal mesafenin tüm süreç boyunca korunması ve koruyucu maske taşınması öngörülüyor. Kapalı alanlarda söz konusu önlemler zorunlu olurken açık havada yapılamadığında sadece sosyal mesafenin korunması gerekiyor. Aynı zamanda ellerin dezenfekte edilmesi gerekiyor.

Mitinglerin açık havada olması önerilen protokolde, bunun mümkün olmaması halinde kapalı alanlardaki diğer tüm koruyucu kurallarının aynen geçerli olduğu belirtildi.

Mitinglerin 2 saatten daha uzun olmaması gerekirken kampanya sürecinde ev ziyaretlerinin sosyal mesafe ile kapı ya da avludan gerçekleşmesi gerekiyor.

Seçim gününde seçim çalışanlarının koruyucu ekipman taşımaları ve sınıfların havalandırılması gerekiyor. Seçmenlerin sosyal mesafe kurallarına uygun olarak 2 metre arayla beklemesi gerekiyor ve sınıfa girmeden dezenfekte edilmeleri aynı zamanda da girerken kimlik belirlenmesi için maskelerini indirmeleri gerekiyor.

Filipçe seçim kullanma süresinin normalden 2 saat daha uzun süreceğini de sözlerine ekledi.

Yarın Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Filipçe, OHAL’in uzatılmasını talep edeceklerini belirtti.

timebalkan