BALKANLARGÜNCEL

Prespa Zirvesi’nde AB’ye Yönelik Ağır Eleştiriler

Prespa Zirvesi’nde ABD, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya yetkilileri; Avrupa Birliği’ne yönelik ağır eleştirilerde bulundular.

Zirveye katılan Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Dışişleri Bakanı Donika Gërvalla, AB’nin Arnavutluk ile Kuzey Makedonya arasındaki müzakereleri başlatmamasını savundular.

ABD’li diplomat Matthew Palmer’in eleştirilerine rağmen AB’yi savunan ilk Kosovalı Dışişleri Bakanı olan Gërvalla, şu ifadelerde bulundu:
“ Almanya’da 30 yıl yaşadığım için, AB’nin kendisini bölücü olarak ilan edebilecek ülkelerle ilgilenmediğini gördüm. Bölgesel işbirliği, ayrımcılıkla bağlantılı olduğu sürece, gerçeklere dayalı diplomasi sanatını icra etmek kolay değildir. Çünkü ayrımcılık zehirlidir.”

Prespa Zirvesi’nde konuşan Bakan Gërvalla; AB’ye olan güveni temsil eden gerçek bir bölge haline gelmek için, hukukun üstünlüğünü sağlayarak ve yolsuzlukla mücadele ederek çalışmanın, her devletin görevi olduğunu söyledi.

Zirvede konuşan ABD’li diplomat Matthew Palmer; Arnavutluk ile Kuzey Makedonya arasındaki müzakerelerin başlatılmaması ve Kosova’ya yönelik vize serbestisi vaadinin yerine getirilmemesi nedeniyle AB’ye yönelik çok sert eleştirilerde bulundu.

Matthew’in dışında, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu da AB’ye yönelik benzer eleştirilerde bulundu.

Kosova Başbakanı Albin Kurti ise bütün bu eleştirilere rağmen AB’yi kötülemedi. Başbakan Kurti, AB’nin Kosova’ya yönelik vize serbestisini sağlamamasına rağmen, konuşmasında nazik ve temkinli davrandı.

Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın bu konudaki hayal kırıklığını anlayışla karşıladığını, fakat AB’ye sırt çeviremeyeceklerini belirten Başbakan Kurti, şunları söyledi:
“ Prespa Zirvesi’nde, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın müzakerelerin başlatılmaması konusundaki hayal kırıklıklarını anlayışla karşıladığımızı, fakat gelecekteki evimiz olarak gördüğümüz AB’ye sırt çeviremeyeceğimizi belirttim. Mini-Schengen gibi berbat fikirleri ileri sürmeden önce, ülkelerimizi demokratikleştirmeliyiz.”

Prespa Zirvesi’nin ikinci günü çalışmalarına ABD’nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Reeker de katıldı. AB’nin sakarlığından duyduğu hayal kırıklığını dile getiren Reeker, AB’ye yönelik sert ithamlarda bulundu.

AB’yi sert bir dille eleştiren Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ise şöyle konuştu:
“ Balkan ülkeleri, bölünmeleri durumunda küçük ve güçsüz olurlar. Ancak, birlik olurlarsa, büyük bir güce sahip olurlar.
Birlikteyken, harika olduğumuzu söyleyebiliriz. AB’nin bölgelerarası serbest bir pazara sahip olmasını neden bekleyelim? AB’nin, vatandaşlarımızın kimlik kartlarıyla özgürce hareket etmelerini sağlamasını neden bekleyelim?  Çözüm gerektiren çatışmalarımızın da olduğunu söylemeye gerek yok. Kosova ve Sırbistan’ı birbirine bağlayan şey, diğer ülkeleri rehin almamalı.”