GÜNCEL

Pendarovski: Yargı ve Siyasette Temizlik Gerek

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, bugün Meclis’te geleneksel yıllık konuşmasında öncemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Meclis’te yaptığı konuşmada, “Seçimlerin hemen ardından hakim ve savcılara yönelik bir temizlik gerçekleştirelim, ama önce biz siyasetçilere yönelik bir temizlik gerçekleştirelim.” dedi.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, bugün Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Parlamentosu’na yaptığı konuşmada, yıllardır adalet sisteminde önemli reform girişimleri olduğunda çeşitli taraflardan direnişle karşılaşıldığını belirtti.

Geçen on yıllarda, siyasi ve iş dünyasının bazı kesimleri ile bazı yargıçlar ve savcılar arasındaki ilişkiye dikkat çeken Pendarovski, bunun devletin canlılığını tehdit eden endemik bir yolsuzluk atmosferi yarattığını söyledi.

Ne yazık ki, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nin, kurumlarımızdaki yolsuzlukla mücadelede görünüşte rekabet eden savaşçılar olduğu izlenimi oluştuğunu ifade eden Pendarovski, “Ancak yabancı yaptırımlar yeterli değil, sadece iç yaptırımlarla eşlik edilmediği için değil. Yani, birçok kişi için yaşam tarzı haline gelen veya yakın zamanda bir yabancı büyükelçi tarafından tanımlandığı gibi, değişmesi gereken bir zihniyet haline gelen yolsuzluk, çok daha derin bir sorunla karşı karşıyayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Yüksek düzeydeki yolsuzluk süreçlerinin son derece yavaş ve belirsiz olduğunu, başarılı bir şekilde tamamlanan az sayıdaki yasal sürecin belirli bir dönemle sınırlı olduğunu ve neredeyse her zaman devletin eylemlerinde sürekliliğin eksik olduğunu vurgulayan Pendarovski, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada, gelecek parlamentoya şu ana kadar birkaç kez açıkladığımı iletmek istiyorum: Seçimlerin hemen ardından, hem yargıçlar hem de savcılar arasında bir temizlik süreci başlatmalıyız ve önce biz politikacılar arasında. Ve herkes için, devlet maaşıyla milyoner olmanın mantıklı bir açıklaması olmayanlar için sadece istifa değil, aynı zamanda cezai bir süreç olmalı.”