GÜNCEL

Pendarovski: Rusya Ukrayna İşgal Girişiminden Vazgeçmelidir

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, AGİT Dönem Başkanlığı kapsamında Ukrayna’da savaşla ilgili çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “İki tarafla da temastayız. Kısa bir süre önce sahada yetkili birinin olması ve bir şekilde karşı tarafı duymak için Moskova’ya bir büyükelçi gönderdim.” dedi.

Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) katılmak üzere geldiği İsviçre’nin Davos kasabasında, AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Pendarovski, çok uzun yıllara dayanan ilişkileri olan Türkiye’nin, Kuzey Makedonya’nın bağımsızlığının en büyük destekçisi olduğunu anlattı.

Türkiye ile birçok alanda mükemmel ikili ilişkileri olduğunu vurgulayan Pendarovski, “Siyasi alandaki ilişkimiz de açık, çözülmesi gereken sorunlarımız yok. Yıldan yıla gelişen büyük bir ekonomik işbirliğimiz var. Tabii ki önemli kültürel bağlarımız da mevcut. Birçok Türk turist Kuzey Makedonya’yı ziyaret ediyor. Ülkemizde yaşayan Türkler de var. Aramızın iyi olması ve işbirliği yapmamız için birçok neden var.” diye konuştu.

İki ülke arasında askeri işbirliğinin de uzun yıllar önce başladığını anımsatan Pendarovski, ordudaki birçok üst düzey askerin Türkiye’de eğitim aldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Pendarovski, Rusya’nın Ukrayna’daki “yasa dışı işgalinin” bütün meseleleri hızlandırdığını belirterek, bu süreçte Türkiye’den bazı silah ve askeri teçhizat almak için düzenlemeler yaptıklarını kaydetti.

Kuzey Makedonya’nın, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanlığını üstlendiğini anımsatan Pendarovski, sınırlı kaynaklara sahip ve küçük bir ülke oldukları için dönem başkanlığının kendileri için zorlu geçeceğini aktardı.

Pendarovski, 57 ülkenin katılımcısı olduğu AGİT’te zorlu bir görev üstlendiklerini ve yıl sonuna kadar bunu sürdüreceklerini dile getirerek, “Ukrayna’daki çatışmayla ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz. İki tarafla da temastayız. Kısa bir süre önce sahada yetkili birinin olması ve bir şekilde karşı tarafı duymak için Moskova’ya bir büyükelçi gönderdim.” diye konuştu.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının, yasa dışı ve uluslararası kurallar, ilkelere aykırı olduğunun altını çizen Stevo Pendarovski, sorunun çözülmesi için başından bu yana ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını ifade etti.

Pendarovski, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı ve AGİT Dönem Başkanı Bujar Osmani’nin 2 gün önce Ukrayna’yı ziyaret ederek Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile görüştüğünü ve gelecek ay Başbakan Dimitar Kovaçevski’in de Ukrayna’da temaslarda bulunacağına değinerek, ülkedeki durumun tamamen kontrol altına alınması gerektiğini bildirdi.

AGİT dönem başkanlığı süresince üye devletlerin bulunduğu coğrafyalardaki sorunların hepsine eğileceklerini kaydeden Pendarovski, geniş bir alanda çok sayıda problemin olduğunu ve Ukrayna’daki savaşın yanı sıra bunlarla da ilgileneceklerini söyledi.