Pendarovski: NATO’ya Üyelik İçin İsim Sorununa Çözümden Başka Alternatif Yok

Makedonya’nın NATO ulusal kordinatörü Stevo Pendarovski ülkenin Avrupa ve Atlantik topluluklarına üyeliği konularında Kalkandelende düzenlenen ”NATO Entegrasyonu” konulu toplantıda önemli açıklamalarda bulundu.

Pendarovski:”Hernekadar zor da olsa 3-6-9 planı gerçekleştirilmeli. Bizim planımız isim sorununa çözümün önümüzdeki NATO zirvesine kadar bulunması. Bütün diğer işler o zamana kadar halledilmeli ve sadece isim konusu açık kalmalıdır. Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde iki ülke temsilcileri arasındaki görüşmeler devam ediyor ve bu görüşmelerin gidişatına bakmalıyız” dedi.

3-6-9 planının NATO üyeliği konusunda şart olduğunu hatırlatan Pendarovski, eski iktidarın ülkeyi bu konularda geriye götürdüğünü vurgulamakta.

Ayrıca Pendarovski:” 2008 yılında biz NATO üyeliği için gerekli olan askeri, teknik ve siyasal şartları doldurmuştuk, sadece isim sorunu çözüme kavuşmamıştı. Arada bize yeni şartlar koydular, karumlardaki siyasallaşmayı düzeltmek gibi çünkü bağımsız yargı yol olmuş, medya ve ifade özgürlükleri kaybolmustu” diye konuştu.