Pendarovski: Makedonya’nın NATO’ya Üyelik Zamanı Geldi

NATO ulusal kordinatörü görevine atanan Stevo Pendarovski, Makedonya Radyo Televizyonu’na (MTV) verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu.

Pendarovski: ”İktidarda olan bütün siyasi faktörler NATO üyelik sürecinin geldiği düşüncesindeler, çünkü en uzun adaylık süreç rekorunu elinde bulunduran ülkeyiz” diyor. Pendarovski ayrıca Makedonya’nın 11-12 Temmuz tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilecek NATO toplantısına kadar, üyelik şartı olan bütün siyasi ve ekonomik problemleri düzelteceğini belirtirken, isim sorununun çözümü konusunda Makedon tarafına düşen herşeyin yapılacağını fakat çözüm için karşı taraf olan Yunan tarafının da çözümden yana olması gerektiğinin altını çiziyor.

Nato ulusal kordinatörü Pendarovski gerek iktidarın gerekse muhalefetin başta isim sorununun çözümü konusunda istekli olmalarının kaçınılmaz olduğunu, siyasi aktörlerin planlarını 15-20 yıl sonra nasıl bir Makedonya yaratılması gerektiğinin düşünerek çalışma yapmaları gerektiğini belirtiyor. Pendarovski Temmuz ayındaki NATO toplantısı bünyesinde isim sorununun çözülemeyeceğini, çözümün toplantıdan önce bulunmasi gerektiği uyarısını yapıyor.