Özel Yetkili Savcılıktan Yeni Suç İddianame Dosyası Açtı ‘’TREZOR’’

Yasa dışı dinleme olayaları ile ortaya çıkan suçları araştırma için kurulan Özel Yetkili Savcılık bugün yeni bir suç iddianame dosyası açtı. Özel Yetkili Savcılığın Üsküp’teki ofisinde gerçekleştirilen basın toplantısında Savcılık yetkilileri ‘’Trezor’’ (mahzen) ismini verdikleri iddianame dosyası ve içeriği hakkında kamuoyuna bilgi verdiler.

Trezor iddianamesine göre Makedonya İstihbarat Servisinin (DBK) üç yöneticisi ve bir İçişleri Bakanlığı yöneticisi, Büyük Britanya’dan satın alınan telekomunikasyon sistemlerinin alımında usulsüzlük, görevi kötüye kullanma ve devlet bütçesini zimmete geçirme suçlamaları ile karşı karşıya kalıyor.

Sözkonusu telekomunikasyon sisteminin Üsküp’te kayıtlı olan ‘’Finzi Dooel’’ şirketi üzerinden yapıldığı belirtiliyor.

Özel Yetkili Savcı Fatime Fetai, basın toplantısında yaptığı açıklamada usulsüzlük iddiasi bulunan alımın 53 milyon denar civarında olduğu, bu rakamın da 826 bin Avro tutarına denk geldiğini belitti. Usulsüzlük iddiasi bulunan alımın 2010 yılında yapıldığı bildiriliyor. Özel Yetkili Savcılık suç iddianamesi bulunan 4 kişinin mal varlığıklarına tedbir konulması istemini mahkemeye sunacak.

Telekomunikasyon sisteminin alımının yapıldığı ‘’Finzi Dooel’’ şirketinin geçtiğimiz aylarda şüpheli şekilde intihar eden, iktidar yanlısı gazeteci ve iş adamı Kosta Krpaç’ın şirketi olduğu bildirildi. Krpaç’ın Özel Yetkili Savcılığın çalışmalarında gizli tanık olduğu kamuoyunda sıkça yer almış, savcılık yetkilileri ise kendisinin tanık sıfatı ile belli dosyalarda dinlendiği ve bilgisine baş vurulduğunu açıklamıştı.