GÜNCEL

Özel Yetkili Savcılık ”Sopot” Sanıklarını Suçsuz Buldu!

Özel Yetkili Savcılık (ÖYS), ”Sopot” davası iddianamesini geri çekti. ÖYS adına bugün duruşmaya katılan Katitsa Yaneva ”Sopot” davasında sanıkların suçlu olduğuna dair yeterli kanıtın olmadığını belirtti.

Özel yetkili savcı Burim Rüstemi’ye göre terörizmle yargılanan sanıkların aleyhinde bir tek şahit ifadesi bulunmakta. Bu şahit de daha sonra bu ifadeyi polis zoruyla verdiğini iddia etmişti.

ÖYS bu davayı geçtiğimiz yıl organize suçlar savcılığından almıştı. ÖYS’nin ”Sopot” davasını arama sebebi ise o zamanki muhalefetin yayınladığı dinleme konuşmalarında bu olayın da yer almasıydı, konuşma eski İçişleri Bakanı Gordana Yankulovska ve eski İstihbarat Şefi  Saşo Miyalkov arasında geçmektedir.

2003 yılında Suşevo – Sopot bölgesel karayolunda mayına isabet eden NATO aracında iki Polonyalı asker ve bir Makedon vatandaşı hayatını kaybetmişti. Bu olaydan sonra 11 kişi terörizm suçuyla yargılandı. 15 yıldır süren davada 4 sanık kaçak iken, biri hayatını kaybetti, diğer 6 sanık ise yıllarca tutuklu kaldı.

Serbest bırakılan sanıklar şimdi de tazminat için mahkemeye başvuracaklar.