GÜNCEL

Özel Yetkili Savcı Ristoska: Görev Süremiz Uzatılmadığı Takdirde, Yedek Planımız Var

Özel Yetkili Savcı Lençe Ristoska dün akşam ulusal yayın yapan Telma Televizyonundaki ’’Top Tema’’ proğramına konuk oldu. Savcılığın çalışmaları başta olmak üzere Ristoska birçok önemli konuya değindi.

Ristoska’nın açıklamalarının hafızalarda kalan bölümleri şu şekilde:

– Savcılık olarak bütün iddianame dosyalarının isminin ’’T’’ harfi ile başlaması şimdilik bir sır olarak kalacaktır. Kamuoyuna görevimiz sona erdiğinde bu konuyu açıklayacağız.

– Çair Belediyesindeki seçim ihlalleri dosyası konusundaki araştırmaları bıraktığımız kesinlikle yalandır.  Bu iddianame dosyası hakkındaki araştırmalarımız sürüyor.

– Özel Yetkili Savcılık olarak görevimiz hala devam ediyor, eğer bir kişi hakkında yeterli kanıtlarımız varsa bu kişi hangi partiden olursa olsun adalet önünde hesap verecektir.

– Özel Yetkili Savcılık ilk olarak zaman aşımına uğramamaları için daha eskiye dayanan iddianameler üzerinde çalışıymaya başladı.

– Yasa dışı dinlemek kayıtları savcılığımıza teslim edildiklerinden beri özel bir kasada korunmaktadır. Kayıtları dinleyen Özel Yetkili Savcılık personeli özel bir protokol dahilinde bu işi yapmakta, aramızda kimin ne zaman kayıtları dinlediğine dair kayıt tutulmakta.

– Gazeteci olan bazı kişiler için açtığımız iddianameler, bu kişilerin gazeteci olmadan önce işledikleri suçları da kapsıyor.

– Özel Yetkili Savcılık olarak, ülkeden çıkarılmış paralar ve finansal aktarmalar konusunda yabancı ülkeler ile işbirliğimiz var. Bu konu için Meclisten ceza kanunlarında değişiklik yapılması isteğinde bulunmuştuk.

– Eğer Özel Yetkili Savcılık kapatılırsa yasa dışı dinleme kayıtları gizli kalmayacaktır, kamuoyunun gerçekleri bilmeye hakkı var.

– Kurum olarak biz Anayasayı ihlal etmiyoruz. Bir savcılığın işi iddianame dosyası hazırlamakla bitmiyor. Haksız kazanç ile elde edilenler Makedonya devlet bütçesine geri getirilmeli.

– Özel Yetkili Savcılığın ülkedeki kamu kurumları arasında kalıcı olarak yer alması beklentisindeyim.

– Eğer savcılığımızın görev süresinde uzatılmaya gidilmezse, bizim yedek planımız var.