GÜNCEL

Osmani: Avrupa Siyasi Topluluğu Fikri Bizim AB Üyelik Sürecimize Alternatif Değil

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Buyar Osmani, geçtiğimiz ay Fransa’nın Strazburg kentindeki Avrupa Parlamentosunda yapılan ve Avrupa Birliği’nin (AB) bir yıldır sürdürdüğü Avrupa’nın Geleceği Konferansı’nın kapanışında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB’nin mevcut entegrasyonundaki gücü ve azmi muhafaza etme sorumlulukları bulunduğuna işaret ederek, şunları söylemişti:

“Sanırım bugün burada bahsettiğim şeyi, bir  ‘Avrupa Siyasi Topluluğu’ olarak nitelendireceğim. Bu yeni Avrupa organizasyonu, değerlerimize bağlı olan demokratik Avrupa uluslarının siyaset, güvenlik, enerji ve ulaşım gibi alanlarda iş birliği için yeni bir alan bulmasını sağlayacaktır.” Bu fikre Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel’den destek gelmişti.

Dün düzenlenen “Brüksel Yolu” isimli panelde konuşan Dışişleri Bakanı BuyaeOsmani, AB içerisinde sıkça konuşulmaya başlanan ve üye aday ülkelerine yönelik yeni bir birlik teşkil eden “Avrupa Siyasi Topluluğu” konusunda ise bunun hala çok yeni bir fikir olduğunu, yazıya dökülen bir belgenin olmadığını, ayrıca Batı Balkanların AB üyelik sürecine alternatif teşkil etmediğini düşündüğünü söyledi.

Osmani: “Bu henüz olgunlaşmamış bir girişim, henüz yazılı bir belge yok, ancak bu fikir tüm aktörlere göre, 20 yıldır Batı Balkan ülkelerinin yöneldiği birliğe üyelik sürecine bir alternatif değil. Ama yeni fikir Avrupa kıtasının siyasi yakınlaşmasını benimserken, burada sahip olduklarımızı etkilemeyecek yeni bir girişim.” dedi.