BALKANLAR

Orban’dan Seçim Zaferi

Macaristan’da gerçekleştirilen Parlamento seçimlerinde Başbakan Viktor Orban zafer ilan etti. Sandıkların büyük çoğunluğu açıldıktan sonra Orban “gayet güzel görünüyor, belkide hiç bu kadar güzel olmamıştı” dedi.

Açıklamasının devamında Orban “Bu büyük bir zafer. O kadar çok büyük ki hem aydan bile görülebiliyor, tabiki Brüksel’den de” dedi.

Macaristan Ulusal Seçim Ofisinin (NVI) paylaştığı verilere göre, oyların yüzde 78’i sayıldı. Bu sonuçlara göre, Fidesz-KDNP koalisyonu oyların yüzde 57’sini, Demokratik Koalisyonu (DK), Jobbik, Momentum, Macaristan Sosyalist Partisi (MSZP), Macaristan Yeşiller Partisi (LMP) ve Macaristan için Diyalog Partisi’nin (PM) oluşturduğu çatı oluşumu “Macaristan için Birlik” oyların yüzde 34’ünü, aşırı sağcı Bizim Ülkemiz (Mi Hazank) ise oyların yüzde 6’sını alarak mecliste temsil hakkı kazanıyor.

Bu sonuçla 199 sandalyeli mecliste, Fidesz-KDNP koalisyonu 135, Macaristan için Birlik 57 ve aşırı sağcı Mi Hazank ise 7 milletvekili ile temsil hakkı kazandı. Sonuçlara göre 135 milletvekili çıkarmayı başaran Fidesz, 3’te 2’lik çoğunluğu da elde ediyor.

Yerel saatle 06.00’da başlayan oy verme işlemi 19.00’da tamamlandı.

Toplam 199 sandalyeli mecliste 106 milletvekilli dar bölge sistemine göre belirleniyor. Dar bölge sisteminde, ilk turda en yüksek oyu alan aday milletvekili oluyor. Geri kalan 93 milletvekili ise partilerin listesinden oy oranına göre belirleniyor.

 

Follow by Email
WhatsApp