Ohri Çerçeve Anlaşmasının nekadar uygulandığı konusu tartışılıyor

OHArnavut Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ/DUİ) yetkilileri siyasi krizden çıkış konusunda anlaşma sağlanan ve belli ajanda ile çalışan ülkedeki en büyük dört siyasi parti komisyonlarında Ohri Çerçeve Anlaşmasının uygulanması konusunu gündeme taşıdı. Son dönemde anlaşmanın uygulanmadığını savunan BDİ/DUİ yetkilileri böylece Arnavutların haklarını elde etme konusunda geri kaldıkları düşüncesindeler. İşin ilginç boyutu iddaları gündeme getiren partinin iktidar ortağı olması ve Ohri Çerçeve Anlaşmasının uygulanmasından neredeyse 10 yıllık bir süre boyunca sorumlu olmasıdır. DUİ/BDİ yetkilileri anlaşmanın tam olarak bugünekadar ne denli uygulandığının araştırılması gerektiğini ve resmi verilere dayalı yeni bir uygulama planından habsediyorlar. İktidar ortakları Vmro-Dpmne partisi konuya sıcak bakmazken, muhalefet koalisyonu bu söylemleri popülerite ve Dui/Bdi’nin gündemi değiştirme çabası olarak görmekte.
Ohri Çerçeve Anlaşması 13 Ağustos 2001 yılında Makedonyadaki iç çatışmaları sonlandıran ve ülkede yaşayan etnik toplulukları başta kamu kurumlarında hakça temsil ilkesi ile temsil edilmelerini öngörüyor.
Ohri Çerçeve Anlaşmasının Makedonyadaki Türkler açısından uygulanmadığı AB ilerleme raporlarında yıllardır yazılan bir gerçek olarak duruyorken, özellikle iktidarın bu konuya kulat tıkaması son derece manidar.