SİYASET

Nüfus Sayımı 2020’de Gerçekleştirilebilir

Devlet İstatistik Kurumu Başkanı Apostol Simonovski bir televizyon kanalına yapmış olduğu açıklamada ”Ülkemizdeki nüfus sayımı 2020 yılında yapılabilir. Uluslararası tavsiye ve önerilere uygunu 2020 yılı olabilir, çünkü 0 (sıfır) rakamı ile biten yıllarda sayımın yapılması öngörülüyor ve bu şekilde biz sözkonusu tavsiyelere uygun biçimde 2019 ve 2021 yıllarını atlatmış olacağız. Nüfus sayımının siyasallaşmasına izin vermeyiz” dedi.

Simonovski açıklamasında ayrıca geçmiş sayımlara göre artık etnik kökenin sayılmaması gerektiğini düşündüğünü belirtiyor. Etnik köken sayımı konusunda Birleşmiş Milletlerin (BM) yapmış olduğu uyarılara göre etnik kökenli sayımların Balkan coğrafyasında sadece siyasi amaçlar için kullanıldığı vurgulanıyor.

İstatistik Kurumu Başkanı Simonovski’nin uzman görüşünün kabul edilip edilmemesi hükümet ve Meclisin elinde, çünkü yıl sonuna kadar nüfus sayımı konusunda hem yasal düzenlemeler hem de teknik donanımın sağlanmasının başlaması öngörülmüş durumda. Yapılacak olan nüfus sayımının 8,5 milyon avro tutarında olmasının öngörüldüğü ve ayrıca 2011 yılında başarısızlıkla sonuçlanan sayım için 14 milyon avro harcandığı hatırlatılıyor. Yapılması öngörülen sayımın sadece vatandaşlar ile yüz yüze olmayacağı, devlet kurumlarındaki bilgilerin de kullanımlasının planlandığı bildiriliyor.