SİYASET

Muhamed Zekiri: Bir Seçim Modeliyle Arnavutlar Değil Demokratik Bütünleşme Birliği Milletvekili Kaybediyor

Başbakan Yardımcısı Buyar Osmani ülkenin tek seçim birimine geçmesiyle birlikte Arnavutların milletvekili sayısısında düşüş yaşayabileceklerini buna da asla izin vermeyeceklerini söyledi.

Sosyal Demokratlar Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Muhamed Zekiri ise sosyal paylaşım hesabından son seçim sonuçlarına göre (2016 genel seçim) bir seçim birimiyle Arnavutların daha fazla milletvekili olabileceğinin ve toplumu manipüle edilmesinin doğru olmadığını ifade etti.

Zekiri 2016 seçim sonuçlarına göre Demokratik Bütünleşme Birliği 10 milletvekili kazanmayı başardı ancak ülke altı yerine bir seçim birimiyle seçime gidilseydi 10 milletvekili yerine 9 milletvekilleri olacaktı. 2016 seçim sonuçlarına göre ülke tek seçim birimi olsaydı Demokratik Bütünleşme Birliği 9, ona  muhalefet olan 3 Arnavut partisi toplamda 12 milletvekili çıkaracaktı ifadelerini kullandı.

Zekiri devamında Demokratik Bütünleşme Birliği (DUİ-BDİ) kaybediyor diye Arnavutların da kaybettiği anlamına gelmez bundan dolayı Arnavut seçmenini manipüle etmekten uzak durulması gerektğini vurguladı.