GÜNCEL

Mitskoski Referandum Girişimini Seçim Komisyonu’na İletti

VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristiyan Mitskoski, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Resmi gazetede 18 Ocak 2018 tarihli 12/2018 sayılı Makedonya Cumhuriyeti ile Bulgaristan Cumhuriyeti Arasında Dostluk, İyi Komşuluk ve İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasına Dair Kanun’un yürürlükten kaldırılmasından yana mısınız? sorusuyla vatandaş girişimini resmen sunduk” ifadelerini kullandı.

Mitskoski, “”Normalde, referandum olursa, vatandaşlar EVET deme fırsatına sahip olacak, yani Bulgaristan Cumhuriyeti ile bu anlaşma geçerliliğini yitirecek veya HAYIR oyu kullanacak ve Bulgaristan Cumhuriyeti ile bu anlaşma geçerli kalacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşlara çağrıda bulunan Mitskoski, “Bu fırsatı tüm siyasi partilere, etnik kökenleri ne olursa olsun, tüm siyasi parti destekçilerine, kararsızlara, tüm sosyal aktörleri, sivil toplum kuruluşlarını, kelimenin tam anlamıyla herkese seslenmek için kullanıyorum. Makedon birliği içinde birleşmek ve Makedonya Cumhuriyeti ile Bulgaristan Cumhuriyeti arasında imzalanan anlaşma olan Avrupa entegrasyonumuzun temel sorunu olan şeye karşı durmaya davet ediyorum.” diye konuştu.