SİYASET

Miloşoski: Bir Seçim Modeli Bir Hayaldir,Zaev Sizi Kandırıyor

Meclis Başkan yardımcısının seçildiği oturumda konuşan Vmro-Dpmne Milletvekili Antonio Miloşoski,siyaseti ticarete çevirenler bugün Vmro-Dpmne listelerinden milletvekili seçilen, geçen dönem Vmro-Dpmne Merkez Yönetim Kurulu üyeliğinde bulunan Zeçir Ramçiloviç’in aday olmasını bir absürt olarak gördüğünü söyledi.

Siyasi tüccarların hala devam ettiğini ve bugün Ramçiloviç Meclis Başkan yardımcılığına seçildiği takdirde, buna en çok sevinen Nikola Gruevski ve Zoran Zaev olacağını söyledi. Miloşoski devamında, Gruevski 2016 seçimleri sonrasında Ramçiloviç’e görev vermek istediğini ancak veremediğini bugün ise yeni bir transfer ile Zaev Ramçiloviç’i Meclis Başkan yardımcılığına seçtirmektedir. Bu tür transferlerin ülkeye ve topluma zarar verdiğini ifade eden Miloşoski bugün yeni bir ayıba imza atıldığını sözlerine eklerken, Ramçiloviç’in Meclis Başkan yardımcılığı pozisyonu için satın alındığını iddia etti.

Konuyla ilgili konuşan Türk Hareket Partisi Genel Başkanı ve Milletvekili Enes İbrahim, siyasette transferlerin 2008 yılında başladığını, o dönemde nüfusu az olan etnik topluluklara garantili temsil hakkı, azınlık bakanlığı gibi nüfusu az olan etnik toplulukların durumunu iyileştirecek bir yasanın vaad edildiği ancak vaadlerin yerine gelmediğini görmekteyiz. Artık Vmro-Dpmne ülkenin demokratikleşmesi için, partilerin eşit şartlarda yarışa girmesi için seçim tek seçim modeline geçmemiz gerektiğini söyleyen İbrahim, ancak o zaman nüfusu az olan etnik toplulukların Meclis’teki temsilcilerinin meşruluğu gündemden kalkacağı ve transferlerin önüne geçilebileceğini belirtti.

Vmro-Dpmne Milletvekili Antonio Miloşoski THP Milletvekili Enes İbrahim’e verdiği cevapta, Vmro-Dpmne yalan söyleyen bir parti değildir, her zaman bir seçim modeline karşı gelmiştir. Geçmişte nüfusu az olan etnik toplulukların Meclis’te garantili temsilini talep ettik, ancak şimdi ki koalisyon partnerleriniz Meclis çalışmalarını engellediler. Seçim modelinde değişiklik yine olmayacaktır, Zoran Zaev sizi kandırıyor ifadelerini kullandı.