GÜNCEL

Meclis Yeniden Toplanacak Mı?

Sosyal Demokratlar Birliği milletvekilleri Meclis’in yeniden toplanması için Meclis Başkanı Talat Caferi’ye çağrıda bulundu. Erken genel seçimlerin 12 Nisan’da yapılması için Meclis 16 Şubat tarihinde feshedilmişti. Ancak Cumhurbaşkanı tarafından alınan OHAL kararından sonra seçimler ertelenmişti.

Sosyal Demokratlar Birliği’nin inisiyatifine koalisyon partnerleri yanısıra Alternativa,PDŞ, BESA ve 8 bağımsız milletvekili de destekledi. Vmro-Dpmne Meclis’in yeniden toplanmasına karşı gelirken, Arnavutların Demokratik Bütünleşme Birliği inisiyatifi gözden geçireceklerini açıkladılar.

Meclisi yeniden toplama girişiminin amacı Cumhurbaşkanı Pendarovski’nin 30 günlük olağanüstü hal kararının Meclisten de onay olması olduğu Sosyal Demokratlar Birliği tarafından bildirildi.

Meclis Başkanı Talat Caferi, bu girişimlerin ardından Meclisi geri çağırıp çağırmayacağı konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Daha önce kendini feshetmiş Meclisin yeniden toplanamayacağını ifade eden Caferi’nin, SDSM’nin teklifini gördükten sonra karar vereceği öğrenildi.