Makedonyalı Bilim Adamı Enis Doko, Habertürk’te!

Ohri doğumlu genç bilim adamı Dr. Enis Doko, araştrmacı gazeteci Cansu Canan’ın hazırlayıp sunduğu ve Habertürk ekranlarında seyirciyle buluşan Öteki Gündem proğramına konuk olarak katıldı.

Prof. Dr. Caner Taslaman’ın da yer aldığı programda evren, modern bilim, felsefe ve din gibi konular ele alınıp tartışılırken, izleyicinin merak ettiği birçok soruya da açıklık getirildi. Bu bileşik alanları izleyicinin anlayabileceği bir üslupla sunmaya gayret eden Doko ve Taslaman ikilisi gayet başarılı ve keyifli programa imza atmış oldular.

enis-ufuk

Enis Doko kimdir?

 Enis Doko, 1987 yılında Makedonya’nın Ohri kentinde doğdu. Doko ODTÜ ileri fizik ve felsefe bölümlerinden derece ile mezun oldu. Koç Üniversitesi Fizik bölümünde Kuramsal İstatistiksel Kuantum Mekaniği alanında doktora çalışmasını tamamladı. Çalışma alanları çok parçacıklı kuantum teorisi, ultrasoğuk atom fiziği, fizik felsefesi, bilim felsefesi, uzay-zaman felsefesi, din-bilim ilişkisi ve din felsefesidir. Doko yaşamını İstanbul’da sürdürmektedir.

İlgi Alanları:

Fizik:
Çok parçacıklı Kuantum sistemleri, Kuantum Mekaniğinin temelleri, Teorik Süper İletkenlik, Bose-Einstein yoğunlaşması, İstatistiksel Kuantum Alanlar Kuramı, Ultra-Soğuk Atomik Fizik, Optik Örgüler
Felsefe:
Fizik Felsefesi (uzay ve zamanın ontolojik statüsü, kuantum mekaniği yorumları), Bilim Felsefesi (realizm-anti realizm tartışması, tümevarım sorunu, demarkasyon problemi), Din Felsefesi (teizm-ateizm tartışması, kötülük sorunu, kader-özgür irade sorunu), Ontoloji (özgür irade problemi, soyut cisimlerin ontolojik statüsü), Ahlak (realizm-anti realizm tartışması)