Makedonya’da 15 Temmuz’u Anma Töreni Düzenlendi

Makedonya’da “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” etkinlikleri çerçevesinde Üsküp’te merkezi tören düzenlendi. T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara’nın ev sahipliğindeki merkezi törene M.C. Başbakan Yardımcısı Koço Anyguşev, Sağlık Bakanı Arben Taravari, Devlet Bakanı Adnan Kahil, milletvekilleri,parti başkanları, büyükelçiler, akademisyenler  ve çok sayıda davetli katıldı. Bir önceki akşam ise Makedonya’nın başkenti Üsküp’te, Mustafa Paşa Camisi’ndeki mevlit programında, Makedonya’nın Türk kökenli Devlet Bakanı Adnan Kahil ile Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara’nın yanı sıra çok sayıda vatandaş hazır bulundu.

Türkiye’den gelen Yaşar Çuhadar, Nebi Yaşar ve Mustafa Altın’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda mevlit ve ilahiler okundu.

Makedonya’nın Gostivar şehrinde Ultraslan Makedonya Derneğince düzenlenen karşılaşmada, Galatasarayfutbol takımının emektar futbolcuları ile Makedonyalı emektar futbolcular karşı karşıya geldi.

Son olarak Üsküp’te, farklı şehirlerden çok sayıda Makedonyalının katılımıyla 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı dolayısıyla demokrasi nöbeti tutuldu.

15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü kapsamında düzenlenen programda, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği önünde toplanan Makedonyalılar ve Türk vatandaşları, ellerinde Türk bayrakları ile şarkılar söyledi.

Büyükelçi Tülin Erkal Kara, burada yaptığı konuşmada, hain darbe girişiminin birinci yılı vesilesiyle ülkenin farklı şehirlerinde yaklaşık bir haftadır anma etkinlikleri düzenlendiğini anımsattı.

 

Fotoğraf: Yeni Balkan