GÜNCEL

Makedonya, Sınır Tanımayan Muhabirlerin Medya Özgürlüğü Endeksinde İki Sıra Yükseldi

Makedonya, geçen yıla göre daha düşük bir genel puana sahip olmasına rağmen, Sınır Tanımayan Gazeteciler’in (RSF) Medya Özgürlüğü Endeksi’nde iki sıra birden yükselerek 38. sıradan 36. sıraya yükseldi. Çünkü bölgedeki diğer ülkelerin puanları daha da kötü. RSF sınıflandırması dünyanın dört bir yanından 180 ülkeyi içermektedir.

Makedonya’ya ilişkin genel değerlendirme şöyle diyor: “Gazeteciler düşmanca bir ortamda çalışmasa da, yaygın yanlış bilgi ve profesyonellik eksikliği, toplumun medyaya olan güveninin azalmasına katkıda bulunuyor ve bu da bağımsız medyayı tehdit ve saldırılara maruz bırakıyor.” “Ayrıca, hükümet yetkilileri gazetecilere karşı kötü ve aşağılayıcı tutumlara sahip olma eğilimindedir.”

Medya özgürlüğü, AB’nin en kötü sıradaki üç ülkesi olan Macaristan (67.), Malta (73.) ve Yunanistan’da (88.) iktidar partileri tarafından teste tabi tutuldu. Giorgia Meloni’nin İtalya’sı da (46.) beş sıra geriledi. Siyasi çıkarlar birçok AB aday ülkesinde gazeteciliği engelliyor: Bosna-Hersek (81.), Sırbistan ve Arnavutluk (99.). Türkiye (158.).