”Makedonya Devlet Televizyonunda Türkçe Programında Farklı Görüşte Olan Herkes İçin Sansür Devam Ediyor”

İki yıldır süren siyasi krize çözüm bulmak için dört büyük siyasi partinin liderleri çoğu kez masaya oturup çözüm bulmaya çalıştılar. En önemli konulardan birtanesi medyadaki sansür ve medya alanındaki eşitsizlikti. Uzun süren müzakereler sonucu sağlanan anlaşma Makedonya’daki bütün kurum ve kuruluşlar için geçerlidir ve herkesin uyması gerekmektedir. Fakat görülen o dur ki Makedonya Televizyonu 2 kanalı (MTV2) Türkçe yayınlarından sorumlular iktidar ve iktidar koalisyon ortağı olan Türk partisinin etksinden hala kurtulamadı. Yıllardır birilerinin direktifi altında program yapanların demokrasiye ayak uydurması ve Türk topluluğunun farklı görüş açılarına sahip herkesin düşünce ve fikirlerini duymaktan mahrum etmemelidirler. Türk Demokratik Partisi’nin istifa eden genel başkanı ve Türkçe yayınlardan sorumlu yöneticinin akraba bağı herkes tarafından bilinmektedir. Bu tarz populist bir yaklaşım yıllardır Türk topluluğuna zarar vermektedir. İktidarla koalisyonda olan Türk partisinin başarısızlıkları ve olup bitenlere olan sessizliği, üstüne olup bitenden habersiz bırakılması Türk topluluğuna ciddi zarar vermiştir. Dernek olarak insan hak ve özgürlükleri ihlallerine hep karşı geldik bundan sonra da bu yönde çalışmaya devam edeceğiz.

En yakın zamanda Türkçe yayınlardan sorumlu kişilerin kendilerini düzeltmeleri ve çalışmalarını bir daha gözden geçirmeleri gerekmektedir. Siyasi anlaşmaya göre Makedonya Devlet Televizyonunda var olan ihlal ve yayın eşitsizliğine son verme amacı ile, televizyonun Enformasyon Program Genel Yayın Yönetmenliğine getirilen Santa Argirova’nın en kısa zamanda Türkçe yayınlardaki eşitsizliğe son vermesi beklentisindeyiz.

Siyasiler tarafından sağlanan bir anlaşma var ve buna uymaları gerekmektedir. Kendileri bu anlaşma imzalanırken herzamanki gibi muhatap alınmasalar da, koalisyon ortaklarının imzası bulunmakta ve Vmro-Dpmne liderinin imzaladığına uymalılar. Her zaman koalisyon ortaklarının direktifinde olanlar bu sefer de aynı şeyi yapmaya davet ediyoruz. Demokrasi herşeyden önce herkesin düşüncesine ve fikirlerine saygılı olmaktır. Farklı görüşte olanları da dinlemek onların düşüncelerini de yayınlamak demokrat bir yaklaşımdır, aksi takdirde şimdiye kadar olduğu gibi bir siyasi partinin megafonu olmaktan öteye gidemeyeceklerdir.

Makedonya artık normale dönmek zorundadır, ülkede demokrasi başta olmak üzere mevcut iktidarın getirdiği tahribat ve yıkıma son verilmelidir. Ve nihayetinde Makedonya en büyük hedefi olan Avrupa Birliği ve NATO’ya üyeliğe gerçek adımlar atmalıdır.

Saygılarımızla

UFUK DERNEĞİ