AVRUPA

Makedon Denarı 30 Yaşında

Kuzey Makedonya Merkez Bankası (Народна Банка) tarafından yapılan açıklamada bu yıl bağımsızlıklarının 30. yılını kutladıkları bildiriliyor. Açıklamada tam 30 yıl önce 26 Nisan tarihinde Makedon Denarının yürürlüğe girdiği ve Merkez Bankası’nın bağımsız parasal politikalara geçtiği belirtiliyor. Yugoslav dinarından sonra yürürlüğe konulan Makedon Denarı 30 yıllık geçmişinde çağa ayak uydurmaya devam ediyor.

Merkez Bankası’nın istikrarlı ve ciddi bir devlet kurumu olarak ülkenin en önemli alanlarından sayılan finans sektöründe güçlü bir lokomotif olduğu belirtilirken, tutarlı ve reel politikalar ile Makedon denarının değerinin korunması ve arttırılması yönünde faliyetlerine devem edeceği belirtiliyor.

Bağımsız şekilde çalışmalarını yürüten Merkez Bankası stabil bir yerli kurun oluşmasında, modern ve uluslarası takdir gören bir çalışma düzenine sahip olduğu bildiriliyor.

Bankadan yapılan açıklamada Makedon Denarı’nın ve Merkez Bankasının bağımsızlığının 30. yılı vesilesi ile birçok etkinliğin düzenleneceği belirtiliyor.