AVRUPA

Liberty Steel Fabrika Alım Töreni Gerçekleştirdi

Dün Başbakan Yardımcısı Koço Anguşev,Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Elvin Hasan , Ulaşım ve İletişim Bakanı Goran Sugareski ve Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Büyükelçisi HE Rachel Galloway Üsküp’teki Liberty fabrikasının açılışına katıldılar. Jelezara semtinde halihazırda bulunan Çelik ve alüminyum ve mühendislik ürünleri ve hizmetleri üreten fabrikanın alım töreni gerçekleşti.

Liberty Steel kimdir?

Sanjeev Gupta’nın küresel GFG İttifakı’nın bir parçası olan Liberty Steel, Bloomberg’e göre, kapasitelerini korumak, ürün yelpazesini genişletmek ve daha kaliteli ürünler üretmek için yeni satın alınan Galati çelik tesisine yaklaşık 200 milyon Euro yatırım yapmayı planlıyor.

Liberty Steel, Temmuz ayında, Romanya’nın doğusundaki Galati’de bulunan çelik tesisi de dahil olmak üzere ArcelorMittal’den yedi Avrupa ülkesinde yedi ana çelik tesisi ve beş servis merkezinin alımını tamamladı.

Grup, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Kuzey Makedonya, İtalya ve Belçika’daki tesisler için ArcelorMittal’e 740 milyon Euro ödemiştir.
İcra Kurulu Başkanı Jon Bolton, Bloomberg’e, Liberty Steel’in, sektörde ABD tarifelerinin getirdiği zorluklarla karşı karşıya kalırken, kapasiteyi sürdürmek, ürün yelpazesini genişletmek ve daha kaliteli ürünler üretmek için yedi yılda beş yılda 400 milyon eurodan fazla yatırım yapmayı planladığını söyledi.
Bolton’a göre, yatırımın yaklaşık yarısı büyüme potansiyeli Avrupa’nın diğer bölgelerinde olduğundan daha iyi olacağından, Romanya’daki Galati tesisine gidecek.

Özel bir şirket olan GFG Alliance, son zamanlarda Liberty House birimi altındaki madencilik ve mühendislik işletmelerinin çoğunu İngiltere, Avrupa ve Avustralya’daki varlıklarla tek bir küresel çelik işletmesine entegre etmeyi planladığını duyurdu.

GFG Alliance’ın konsolide işletmesi, İngiltere’deki çelik ve mühendislik varlıklarını, Avustralya’daki bir çelik fabrikasını ve madenlerini ve ArcelorMittal’den Romanya’daki en büyük Galati’deki çelik fabrikasını da içeren yedi Avrupa tesisini içerecek.