GÜNCEL

Kuzey Makedonya’da Faşizme Karşı İlk İsyanın 78. Yıl Dönümü Törenlerle Kutlandı

Kuzey Makedonya’da, ülkeyi işgal eden Alman, İtalyan ve Bulgar silahlı kuvvetlerine karşı 11 Ekim 1941 tarihinde başlatılan ilk silahlı mücadele anısına ilan edilen “11 Ekim milli bayramı” törenlerle kutlandı.

Kuzey Makedonya’daki törenler, ilk olarak işgal kuvvetlerine karşı mücadelenin ilk olarak başlatıldığı Pirlepe kasabasındaki Bulgar polis karakolunda yapıldı. Pirlepe’de gerçekleştirilen törenler kapsamında ise Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Elvin Hasan yanısıra, devlet ve hükümet temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ve halk tarafından oluşturulan marşla Kahramanlar Anıtına saygı gösterisinde bulunuldu.

Devlet Bakanı Elvin Hasan Facebook profilinde:

“11 Ekim Halk Kurtuluş Savaşı Günü münasebetiyle Kuzey Makedonya Cumhuriyeti hükümetini temsilen bugün Pirlepe Şehrimizdeki marşa ve kutlamalara katıldık. İkinci dünya savaşı döneminde faşist işgalcilere karşı başlayan halk kurtuluş savaşında Makedonya Türkleri ön sıralarda aktif yer aldı. Ülkemdeki soydaşlarım ilerleyen yıllarda Türkiye’ye göç eden çok sayıda akraba ve soydaş da partizan oldular. Halka yapılan tehdit, zülüm ve baskı karşısında korkmadan, yorulmadan dik duruş sergilediler ve savaştılar. Ülkem Kuzey Makedonya Cumhuriyetinin bağımsızlığı ve işgalci kuvvetlerden kurtulmak için mücadele verdiler. Akabinde Türkçe eğitim savaş döneminde yeniden başladı, Türkçe yayın yapan Birlik gazetesi, Türkçe radyo ve televizyon programlar hayata geçirildi, kültür alanında faaliyet gösteren kurumlar kuruldu, Türkçe çocuk dergileri basıldı, sosyal ve toplumsal hayatımızda günümüze kadar gelen birçok ıslahat gerçekleşti. Bugün mücadelemiz devam ediyor. Nice başarılı mücadelelere. 11 Ekim Kutlu Olsun!” mesajını paylaştı.