Kuzey Makedonya, Sınır Tanımayan Gazeteciler Endeksinde 57. Sırada

Kuzey Makedonya, 2022 Sınır Tanımayan Gazeteciler Medya Özgürlüğü Endeksi’ne göre 180 ülkenin yer aldığı listede 57. sırada. Ülke geçen yılın sıralamasında 90. sırada yer almıştı. Bu yıl endekste 33 sıra yükseliş gösterilmesi önemli bir başarı olarak gösteriliyor.

Rapora göre, ülkedeki gazeteciler düşmanca bir ortamda çalışmamalarına rağmen, yalan haber ve profesyonellikten uzak çalışmaların toplumda gazetecilere olan güvenin azalmasına sebebiyet verdiği vurgulanıyor. Bu durumum da bağımsız medyayı tehdit ve saldırılara maruz bıraktığı belirtiliyor.

Raporda ayrıca:” Televizyon baskın bilgi kaynağı olmasına rağmen, çevrimiçi medya önemli bir rol oynamaktadır. Ancak, profesyonel gazetecileri istihdam eden ve orijinal içerik yayınlayan profesyonel çevrimiçi haber siteleri ile intihal yayınlayan, bu tür içerikleri kopyala-yapıştır yapan bireysel portallar arasında bir ayrım yapılmalıdır. Bunun yanında en çok izlenen televizyon kanallarına olan güvenin az olması dikkat çekicidir” deniyor.

Siyasi bağlamla ilgili olarak, “kurumların şeffaflığı oldukça zayıf olmasına rağmen, genel ortam basın özgürlüğü için elverişli olmaya devam ediyor ve eleştirel raporlamaya izin veriyor. “Güçlü siyasi kutuplaşma nedeniyle medya, devlet kurum yöneticileri, politikacılar ve iş insanlarının baskısı altında olabilir” deniliyor.

Raporun devamında ise “en büyük iki siyasi parti (iktidar ve muhalefet), siyasi ve ekonomik etkilerini kurdukları ve kontrol ettikleri paralel medya sistemleri üzerinden yapmaktadırlar. Kamu yayın organı hem habercilik, hem de finansal olarak bağımsız olmalıdır” deniliyor.