GÜNCEL

Kuzey Makedonya %97 İPARD Kullanımı İle Bölge Lideri

Kuzey Makedonya Tarım, Orman ve Su Ekonomisi Bakanı Lyupço Nikolovski, Avrupa Birliği (AB) merkezi Brüksel’e resmi ziyaret düzenledi. Ziyaret kapsamında Nikolovski, AB Tarım Komiseri Janusz Wojciechowski ve Avrupa Komisyonu tarafında Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürü Wolfgang Burtscher ile görüşme gerçekleştirdi.

Toplantıda, tarım sektörü ve her şeyden önce jeopolitik gelişmelerden en çok etkilenen varlık olarak çiftçilerin karşı karşıya olduğu mevcut küresel siyasi, güvenlik ve ekonomik zorluklardan kaynaklanan konular ele alındı. Ülkelerin kalkınmasındaki stratejik rolü nedeniyle tarım sektörünün sürdürülebilirliğini ve verimliliğini sağlamayı amaçlayan çalışma toplantısında yenilikçi çözümler ve politika önlemleri sunuldu.

AB Tarım Komiseri Janusz Wojciechowski, Kuzey Makedonya’da tarım alanındaki yeni yasaların cesaret verici olduğunu, muhalefetin engellemelerine rağmen iyi bir yol izlenildiğine değindi.

Nikolvoski ise Kuzey Makedonya Cumhuriyetinin, IPARD (Avrupa Birliği tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Katılım Öncesi Yardım Aracı) programı aracılığıyla fon kullanımı açısından bölgede lider ülke olduğunu belirtti. Mevcut fonların %97’den fazlasının kullanımı tarihi bir başarı olarak nitelendirilmekte.

Nikolovski ayrıca IPARD programlarının başarılı bir şekilde uygulanması, Avrupa Birliği’ne üyelik için entegrasyon sürecine tamamen bağlı olduğumuzu bir kez daha kanıtladığını ifade etti.