BALKANLAR

Küçük: Bulgaristan’ın Başarısızlıkları Borisov ve Petkov Modellerinden Kaynaklanıyor

Avrupa liberallerinin lideri İlhan Küçük, Gelecek Perspektifleri: Sorumluluk Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Bulgaristan’ın başarısızlıklarının sebepleri Borisov ve Petkov modellerinden kaynaklanmaktadır. İki yıldır doğru yol bulunamadı ve bugün artık Bulgar senaryosundan bahsediyoruz. Temelde bölünmüş bir ulus ve devlet, dış politika önceliklerini savunamaz. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Bulgaristan’ın AB ve NATO üyeliği için yüksek bir bedel ödedi ve kimin yönettiğinin önemli olmadığını, bu durumda önemli olanın Bulgaristan’ın Schengen üyeliği ve tam entegrasyon olduğunu açıkça ifade eden tek siyasi güç oldu. Bunu, Bulgaristan vatandaşlarının reddedilmiş hissetmelerini durdurmayı başarmak ve demokrasi ve toplumumuz üzerindeki damgayı kaldırmak için istiyoruz” diye kaydetti.

Küçük, AB’nin kolektif liderliği ve kriz zamanlarında Birliğin sağlamlaştırılması konularına değindi.

AB Parlamentosu Milletvekili, “Yavaş ilerlemesine rağmen savaşa yol açmadığı için demokratik modelin çok daha iyi olduğu görüldü. Toplumun dahil olduğu yerde sivil toplumla tartışma olur, savaş olmaz. Barış fikri AB için modası geçmiş bir fikir değildir.

Bununla birlikte, aynı zamanda AB’nin kolektif liderliği, barışı ve dolayısıyla refahı sağlamak için zamanın ve tarihin sınavına dayanabildi mi? Yetmiş yıldır Avrupa, refahın olduğu, yüksek demokratik standartlara sahip olduğu, kendini reforme etmek ve böylece küresel meselelerde jeopolitik bir faktör olmak istediği bir barış ortamında yaşamaya alışmıştı. Ancak Avrupa liderliği iki hata yaptı, biri kibir ve eski Avrupa çok uzun süre tekdüze hareket etti ve diğer jeopolitik faktörlerin yaptığı atılımları fark etmedi. Avrupa liderliği sınava tabi tutuldu ve başarısız oldu” dedi.

/Kırcaalihaber