Kovaçevski: VMRO-DPMNE Ve LEVİTSA Nüfus Sayımını Boykot İle Makedonlara Kötülük Yaptılar

Başbakan Dimitar Kovaçevski bu akşam konuk olduğu “360 Derece” isimli televizyon programında nüfus sayımının neticeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kamuoyunda tartışmalara yol açan kaydı yapılmayan 132 bin kişi ile ilgili Kovaçevski “bu vatandaşların sayımlarının yapılmaması birkaç nedene bağlı, bunlardan biri muhalefet partilerinin açık veya kapalı şekilde yürüttükleri boykottu” dedi. Kaydı yapılmayan 132 bin vatandaşın sayımlar için bilgileri devlet kurumlarının veri tabanlarından karşılaştırmalı metod ile alınmıştı, bu vatandaşların din, dil ve etnik mensubiyeti boş bırakılmıştı.

Kovaçevski açıklamalarının devamında: “ Diğer ülkelerdeki nüfus sayımlarını karşılaştıracak olursak, bazı ülkelerde sayımda kapsanmayan vatandaşların oranının daha fazla olduğunu göreceğiz. Böyle çok örnek var ve kapsanmayan vatandaşların oranı bazı ülkelerde %10 civarında. Ülkede yaşayan 132 bin vatandaşın nüfus sayımında kapsanmamasının birinci sebebi sayımların Covid-19 pandemi döneminde olmadı, bu bazı vatandaşların saymanlara kapı açmamalarına sebep oldu. İkinci sebep muhalefetin isteği üzere sayım nisan ayından eylül ayına alınmıştı. Eylül ayı tarım ile uğraşan vatandaşların tarlalarda, ovalarda olması. Üçüncü sebep ise muhalefetin hem aktif şekilde hem de gizli yürütülen bir boykotunun olmasıdır. Levitsa sayımlara karşıydı, VMRO-DPMNE ise ilk başta sayımı boykot kampanyası yürüttü, sonrasında ise gizli boykot faliyetleri yürüttüler, bu tutum ve çalışmaları ile Makedon milletine kötülük yaptılar.” ifadelerini kullandı.

Kovaçevski ayrıca 20 yıl aradan sonra modern ve Avrupa standartlarına uygun sayımların organize edilmesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.