GÜNCEL

Kovaçevski, TBMM Başkanı Şentop İle Görüştü

Başbakan Dimitar Kovaçevski, Üsküp’ü ziyaret eden Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ile görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme ile ilgili Başbakanlıktan yapılan açıklamada, iki ülke aradındaki gelişen geleneksel ve dostane ilişkiler teyit edilirken, bu durumun 2021 yılında artan ticaret hacmi ile de görüldüğü belirtilirken, Türk yatırımcıların ülkedeki en önemli yatırımcılar aradında yer aldığı bildiriliyor.

Görüşmede taraflar, Ülkenin tüm vatandaşlarına eşit derecede önem verdiği, Kuzey Makedonya’nın farklı kültür, din ve etnik topluluklara mensup vatandaşların tek bir ülkede, uyum içinde nasıl yaşayabileceğinin örneği olduğu ve Balkanlar’da barışa önemli katkıda olduğu değerlendiriliyor.

Türkiye Cumhuriyetinin, Kuzey Makedonya’nın Avrupa Birliği üyelik müzakerelerine gösterdiği desteğin devam edeceği vurgulandı.

Başbakan Kovaçevski, misafiri Şentop’a Türkiye’nin Kuzey Makedonya’ya her alanda bugüne dek gösterdiği yardım ve desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Başbakanlık açıklamasında Kuzey Makedonya resmi kaynaklarında Türkiye’nin ismi ilk defa makedonca değil de Türkiye (Туркије) olarak yazıldı.