BALKANLAR

Kosova’da Kriz: Hükümet Düşüyor

Kosova’da koalisyon hükümetinin ortaklarından Kosova demokratik Birliği (LDK) Genel Başkanı İsa Mustafa, partisinin başkanlık kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Kurti Hükümeti’nin düşmesi için LDK’nın gensoru önergesi vereceğini belirtti.

Mustafa düzenlediği basın toplantısında, LDK Başkanlık Kurulu oturumunda, Sırbistan’ın uygulanan gümrük vergisinin kaldırılması nedeniyle ABD ile ilişkilerin bozulması ve Başbakan Kurti tarafından , LDK’dan İçişleri Bakanı Agim Veliu’nun görevden alınması ile ilgili sorunları masaya yatırdıklarını, bu münasebetle  Kurti Hükümeti’nin düşürülmesi için LDK’nın gensoru önergesi verilmesi kararını aldıklarını vurguladı.

Kurti’nin bir Bakanı’nın görevden alınması için koalisyon ortağı ile istişarede bulunmayarak, koalisyon protokolünü ihlal ettiğine işaret eden Mustafa, “koalisyon protokolüne aykırı olarak, bugün LDK’nın bir Bakanı  görevden alındı. Başbakan’ın LDK bakanları hakkında şikayetleri varsa o halde LDK Genel Başkanı ile bu konuyu görüşmelidir” dedi.