BALKANLAR

Kosova’da KDTP’ye 2 Bakan Yardımcılığı ve Danışmanlıklar

Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Genel Başkanı ve milletvekili Fikrim Damka Kosovahaber’e yaptığı açıklamada Albin Kurti’nin hükümet programını ve hükümette Türklerin temsiliyet konularını değerlendirdi. KDTP ilk defa seçimlerle kurulan hükümette bakanlığa sahip olmayacak, Türkler şimdilik 2 bakan yardımcılığı ve danışmanlıklar ile temsil edilecek.

KDTP Genel Başkanı ve milletvekili Fikrim Damka, Albin Kurti’nin hükümet programını diğerlerine kıyasen değişik bulduğunu belirtirken Kurti’nin “değişik alanlarda değişik fikirleri” olduğunu vurguladı. Özellikle de 50% artışla 3 milyar Euro’luk bütçenin sağlanmasında zorluklar yaşanacağını belirten Damka, hükümetin 100 günlük çalışmalarının değerlendirilmesinden sonra programla ilgili daha somut bir değerlendirme yapıla bilineceğini ifade etti.

6+ Parlamento Grubu milletvekilleri olarak dün ve bugün Albin Kurti ile topluluklara ayrılan 3 bakanlık üzerinde yoğun istişareler içinde olduklarını söyleyen Fikrim Damka, Sırp Listesi Parlamento Grubu’nun 11 milletvekiline sahip olması nedeniyle 2 bakanlığın Sırplara bir bakanlığın da diğer topluluklara verilmesi kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Diğer topluluklar milletvekilleri arasında varılan anlaşmaya göre Boşnak partileri toplamda en fazla oy aldığı için Emilija Rexhepi’nin bakan olacağını söyleyen Fikrim Damka, “ KDTP’nin en az iki bakan yardımcılığı olacağını da bildirdi. Eğitim Bilim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı yanı sıra Ekonomi veya İçişleri bakan yardımcılığı üzerinde yoğun istişareler sürdüğünü belirten Damka, başbakan ve bakanlıklarda danışmanlar da atanacağını bildirdi.

kosovahaber