BALKANLAR

Kosova, Sırbistan’a ‘Gümrük Vergisi’ Uygulamasını Kaldırdı

Hükümet’in 1 Nisan’dan itibaren Sırbistan ve Bosna-Hersek’ten ithal edilen ürünlere vergiyi tamamen kaldırma kararının ardından Avrupa Parlamentosu (AP) Kosova Raportörü Viyola Von Cramon-Taubadel ve Bosna-Kosova İlişkileri Delegasyonu Başkanı Romeo Franz, bu adım ile Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalogun yeniden başlayacağı inancını ifade ettiler.

AB yetkilileri Viyola Von Cramon-Taubadel ve Romeo Franz, Kosova Hükümeti’nin bu kararından sonra AB’nin de Kosova vatandaşları için vizeleri kaldırma sözü tutacağını da umuyorlar.

“Görevdeki Kosova Hükümeti tarafından 100% vergilerin kaldırılması kararından çok memnunuz. Bu, bölgedeki siyasi işbirliğinin çok önemli bir sinyali ve Belgrad ile Priştine arasındaki ilişkilerin normalleştirilebilmesi için AB tarafından kolaylaştırılan diyalogun sürdürülmesine götürecek belirleyici bir adımdır.” diye belirtti Avrupa Parlamentosu Kosova Raportörü Viola Von Cramon-Taubadel.

Romeo Franz ise AB üye ülkelerinin, \”mevcut siyasi krize rağmen Kosova vatandaşlarına mümkün olan en kısa sürede vize serbestisi verme sözlerini yerine getirmelerini beklediklerini\” söyledi.

“Bu, özellikle Kosova’nın gençleri ve ülkenin Avrupa geleceğine olan bağlılığı için önemli bir dayanışma işareti olabilir.” diye ifade etti Franz.