BALKANLAR

Kosova Bağımsızlığın 12. Yılını Kutluyor

Kosova’nın 12. bağımsızlık yıldönümü vesilesiyle bir dizi etkinlik düzenlenecek.

Bağımsızlık etkinlikleri sabah saat 08:00’da Başbakanlık binası avlusundaki Kosova bayrağının göndere çekilmesiyle başlayacak. Ardından da ülke liderleri, Adem Jashari, eski Cumhurbaşkanı İbrahim Rugova ve Adem Demaçi’nin mezarları ziyaret edecek.

Bağımsızlık yıldönümünde, Meclis Başkanı Vjosa Osmani’nin himayesinde, Jashari ve Rugova ailelerinin temsilcileri, milletvekilleri, yerli ile yabancı davetlilerin katılımıyla Meclis’te tören düzenlenecek. Saat 11:00’da başlayacak törende Meclis Başkanı Osmani bir konuşma yapacak.  Bu yıl resmi gecidin yapılmaycağı kutlamalar kapsamında Başbakan Albin Kurti ve Meclis Başkanı Vjosa Osmani saat 12:00’da Adem Jashari Kışlası’nda Kosova Güvenlik Gücü askerilerini ziyaret edecek. Ziyaret kapsamında, Başbakan Albin Kurti ve Meclis Başkanı Vjosa Osmani askerlere hitap edecek.

Başkent Priştine’deki etkinlikler, Cumhurbaşkanı Thaçi’nin himayesinde düzenlenecek kabul töreniyle sona erecek. Saat 18:00’da başlayacak kabul, Rahibe Teresa Katedralinde düzenlecek.