TÜRK DÜNYASI

KKTC’de Cumhurbaşkanlığı Seçimi 11 Ekim’e Ertelendi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Yüksek Seçim Kurulu’nun 26 Nisan 2020’de yapılacağını duyurduğu Cumhurbaşkanlığı seçimi 11 Ekim 2020’ye ertelendi.

KKTC Cumhuriyet Meclisi, 26 Nisan 2020’de yapılması öngörülen cumhurbaşkanlığı seçiminin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik tedbirler nedeniyle 11 Ekim 2020’ye ertelenmesi kararı aldı. KKTC Cumhuriyet Meclisi, Yüksek Seçim Kurulunun daha önce 26 Nisan 2020’de yapılmasını kararlaştırdığı cumhurbaşkanlığı seçiminin ertelenmesi gündemiyle toplandı.

İlk olarak Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesinde görüşülen ve oy birliğiyle kabul edilen öneri, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulunda milletvekillerinin onayına sunuldu. Karar önerisi genel kurulda, 2’ye karşı 41 oyla kabul edildi.

AKINCI, GÖREVİNE DEVAM EDECEK

Kabul edilen karar önerisine göre, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, seçim tarihine kadar görevine devam edecek. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ertelenmesi, Kovid-19 vakalarının görülmeye başlanmasıyla daha önce gündeme gelmişti. Pazartesi günü Başbakanlıkta, salı günü de Cumhurbaşkanlığında, Mecliste temsil edilen siyasi partilerin başkanları ve temsilcilerinin katılımlarıyla görüşmeler yapılmıştı.