GÜNCEL

Kanal 5’te Yapılan Deprem Özel Programına Yoğun İlgi

Kuzey Makedonya’nın ulusal televizyon kanallarından ‘Kanal 5’te dün akşam yaklaşık 4 saat süren yardım kampanyası yapıldı. Kampanyaya devlet zirvesinden siyasetçilere, ünlü sanatçılardan işadamlarına çok sayıda kişi destek verdi.

Ünlü isimler telefon eden vatandaşlardan bağışlar kabul etti.

Kampanya’ya başta devlet zirvesi olmak üzere bakanlar ve siyasetçiler de destek oldu. Kampanyaya destek olanlar arasında Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Başbakan Dimitar Kovaeçvski, Ana muhalefet lideri Hristiyan Mickoski, İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, Üsküp Büyükşehir Belediye Başkanı Danela Arsovska da yer aldı. Hepsi de zor günlerde birlik olmanın önemine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, enkazın altından insanları kurtarmak için çalışan Makedonyalı askerlerle gurur duyduğunu ifade etti.

Başbakan Kovaçevski, “En zor günde yardımın önemini ve dayanışmayı bilen bir ülkeyiz.” dedi.

VMRO-DPMNE Lideri Hristiyan Mickovski, “Bugün siyasi görüş farklılıklarımızı bir kenara bırakıp yardıma ihtiyacı olan o insanlara odaklanmalıyız.” diye konuştu.

İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, “Makedonya halkı, Türkiye’de zor günler geçiren halkla dayanışma içerisinde. Türkiye’nin en zor günlerimizde destekçimiz olduğuna çoğu kez şahit olduk. Her ülke halkları dost ve kardeştirler.” ifadesini kullandı.

Üsküp Büyükşehir Belediye Başkanı Danela Arsovska, “Üsküp bu tür bir felaketi yaşayan bir şehirdir, bu nedenle yardımın ve dayanışmanın ne olduğunu çok iyi biliyor.” şeklinde konuştu.

Kampanyaya ünlü sanatçılar, sporcular ve işadamları da katıldı.

Makedonyalı Türk İşadamı Arkan Kerim kampanyaya destek olanlar arasında yer aldı.