GÜNCEL

Kalkandelen’de Belediye Meclisi Feshediliyor, Seçim Yolu Göründü

Kalkandelen Belediye Meclisi için yeni seçimlere gidiyor. Yerel yönetim kaynaklarının bildirdiğine göre, Belediye Meclisinin 31 Mart tarihine kadar yeni bütçeyi ile geçen yılın harcama hesabını onaylamaması ve diğer bazı maddelerde gündemdeki bazı eksikliklerin ardından Meclisin feshedilmesi ve Yerel Yönetim Bakanlığı’nın Hükümeti yeni Belediye Meclis seçimlerinin tertiplenmesi konusunda bilgilendireceği belirtiliyor.

Yerel Yönetimler yasasının 75. Maddesine göre eğer Belediye Meclisi 31 Mart tarihine kadar bütçeyi ve geçen yılın harcama hesabını onaylamazsa fesih işlemi yürürlüğe giriyor.

Şimdi Hükümet, Belediye Meclisini feshetme kararı almak zorunda, dolayısıyla yeni seçimlerin yapılması gerekecek. Seçim Kanununa göre, seçimler, bağımsız aday listelerinin derlenmesi ve siyasi partilerde örgütlenmeyen bağımsız adaylar için son tarihler dikkate alınarak Ekim ayının ikinci yarısında yapılabilecek.

Yasaya göre, Meclisin feshinden sonra, yeni meclisin seçimine kadar, Meclisin görevini Belediye başkanı devralınmakla birlikte, tüzük değişikliği, bütçe, geçen yılın harcama hesabı ve benzeri hususlarda karar veremiyor.

Follow by Email
WhatsApp