İvanov’un Af Kararı Siyasi Krizi Derinleştirdi

Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, ülkedeki siyasi krizin çözümüne yönelik siyasetçiler hakkında başlatılan hukuki işlemleri durdurma kararı aldığını açıkladıktan sonar Makedonya’da vatandaşlar sokağa döküldü.İvanov iktidar ve muhalefet sıralarında bulunan siyasetçilere yönelik başlatılan hukuki işlemleri durdurma kararı aldığını belirterek, “İlgili kararı halkın ve devletin çıkarını düşünerek aldım. Bu, siyasi krizden çıkış kapımız olabilir” dedi.

Siyasi taraflar arasında meydana gelen gerginliği azaltmak istediğini vurgulayan İvanov, “Aldığım karar sonucu oluşabilecek etkilerin farkındayım ancak ülkemizin bağımsızlığı ve istikrarı son derece önemlidir”diye konuştu.

İvanov, siyasetçiler hakkındaki hukuki işlemlerin durdurulması kararını imzaladığına işaret ederek, yabancıların siyasi liderleri birbirine “düşman” ederek ülkede siyasi krize neden olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı İvanov aslında Özel Yetkili Savcılığın yürüttüğü soruşturmalarda isimleri geçen siyasilerin başlatılan veya başlatılacak olan hukuki soruşturmaları durdurma kararı aldı. Savcılığın görevi yerine getirememekle birlikte 4 en büyük parti lideri arasında varılan anlaşmayla birlikte Özel Yetkili Savcılık kuruldu. Ancak İvanov’un af kararıyla birlikte Özel Yetkili Savcılığın işlevselliğinin kaybetmesi gündeme gelmedi. Özel Yetkili Savcılık ise herşeye rağmen çalışmalarına devam ettiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı İvanov’un bu kararı sonrası sivil toplum kuruluşları tarafından kabul görmezken, vatandaşlar sokaklara döküldü. Yaklaşık bir aydır Makedonya’nın neredeyse her şehrinde eylemler düzenlenmekte. Siyasi partiler İvanov’un kararı sert bir dille eleştirdi. Muhalefet lideri Zoran Zaev düzenlediği basın toplantısında ”Gyorge İvanov Anayasayı çiğneyerek yolsuzluğa bulaşan tüm siyasetçilerin hukuki işlemlerini durdurması ile, İvanov’da yolsuzluğa bulaşmıştır” dedi. Demokratik Bütünleşme Birliği Genel Başkanı Ali Ahmedi de İvanov’un bu kararı sonrasında İvanov’u kınadığını ve Anayasayı ayaklar altına adığı için İvanov’un derhal istifasını istedi. Ancak mecliste muhalefet cephesinin girişi ve Demokratik Bütünleşme Birliği’nin desteği ile İvanov’un görevden alınma sürecinin başlatılması için yürüyülen çalışmalar sonuç vermeyerek, Meclis Başkanı Trayko Velyanovski meclisi toplamadı.

İvanov siyasetçiler hakkında başlatılan hukuki işlemleri durdurma kararından sonra katıldığı bir televizyon proğramında çaresizliğini göstermiş oldu. Proğramda gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, İvanov kendini aşarak olur olmaz cümleler ile Türklere ve Türkiye Cumhuriyeti’ne atıfta bulunarak ‘‘, 30 milyon Kürt var. 30 milyon Kürt’ün dilleri var, gelenek ve görenekleri var fakat devletleri yok. Makedonlara da mı aynısı yapılmak isteniliyor? Makedonların devletini yıkıp, Makedon halkını devletsiz mi brakmak istiyorlar?’’ sözleri ciddi bir yankı uyandırdı.

İvanov siyasetçiler hakkında başlatılan hukuki işlemleri durdurma kararından sonra Üsküp’te şüpheli bir ölüm gerçekleşti. Özel Yetkili Savcılığın yürüttüğü yasa dışı dinlemelerde kullanılan cihazların alımı hakkında yürüttüğü soruşturmada şahit olan iş adamı Kosta Krpaç’ın cesedi evinde bulundu. Bugüne kadar bu olay aydınlığa kavuşmadı. Ancak Kosta Krpaç’ın hangi soruşturmasının İvanov tarafından durdurulduğu belli değil. Çünkü Özel Yetkili Savcılık Kosta Krpaç’ın herhangi bir soruşturmada adının geçmediği, gönüllü olarak savcılığa gelerek bir soruşturma üzerine bilgi verdiğini ve Krpaç’ın tehditler aldığını yazılı bir açıklamayla kamuoyuna duyurmuş oldu. Son dönemde İvanov’a yönelik uluslararası camianın tepkileri ön plana geçmiş durumda. AB, Gorge İvanov’un af kararına anlam vermezken, derhal kararını geri almasını talep ettiler. Aksi takdirde yaptırımların uygulanacağını belirten AB, İvanov’un siyasetçilere yönelik hukuki işlemlerin durdurulmasından ciddi endişe duyduklarını belirttiler. A BD Dışişleri Bakanlığı birkaç kez tepkisini koyarken, geçtiğimiz günlerde İvanov’un vermiş olduğu kararda endişe duydukları belirtildi. ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre:  “Eğer İvanov’un bu kararı uygulanırsa, yolsuzluğa karışmış siyasiler korunacak ve  halk için adalet tanınmayacak. Karar, bundan sonra hukukun üstünlüğü, yargının bütünlüğü ve siyasi liderlerin güvenilirliğine zarar verecek” denildi.

Gyorge İvanov Özel Yetkili Savcılık tarafından yürütülen soruşturmalarda adı geçen tüm siyasilerin soruşturmalarını durdurması ile yolsuzluğa, hukuksuzluğa bulaşmış tüm siyaseleri bir şekilde af etti. Ancak Gyorge İvanov 2014 yılında şaibeli bir seçim ile Cumhurbaşkanı seçildiğini unutmuş olsa gerek.