SİYASET

İvanov – Tusk Görüşmesi Sona Erdi

Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov ve Avrupa Birliği Konsey Başkanı Donald Tusk arasındaki görüşme sona erdi. Görüşmenin ardından basın mensupları karşısına geçen ikili, görüşmenin detayları hakkında bilgi verdiler.

İvanov yaptığı konuşmada: ’’Hükümeti kurma görevi konusunda benim tavrım hala aynı. Bu konuda hem siyasi hem de hukuksal engeller ortadan kaldırılmış değil. Benim kararım ilerde zararlı olabilecek şeyleri önleme amacı taşıyor’’ dedi ve konuğuna göstermiş olduğu ilgi ve yardımlarından dolayı teşekkür etti.

Basın mensuplarına konuşan AB Konsey Başkanı Tusk ise: ’’Buraya hem AB liderleri hem de AB kurumlarının sizlerin AB hedefi konusunda cesaretlendirme mesajlarını getirdim. AB ve NATO üylelikleri konusunda yapılacak ilerlemeler birliğimizin temelini oluşturuyor. Bu birliğin önemine şu dönemde sizin ülkenizde çok fazla ihtiyaç vardır. Bu sebeple ülkedeki etnik olanlar da dahil, gerilimlerin bitirilmesi konusunda adımlar atılacağı inancını taşıyorum’’ dedi.

Tusk’un basın toplantısında ülkedeki siyasi ve kurumsal krizin son bulması konusundaki mesajı damga vurdu.  Bu konuda Tusk: ’’Yaşanan krizden çıkış için demokrasi prensipleri, edeb ve sağduyulu çözüm gerektiği’’ dile getirdi.